Design’32

Opublikowano 26 kwi 2023
im

Nagroda dla Zuzanny Mażul z Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii w konkursie Najlepszych Dyplomów Projektowych Design’32 w Katowicach.

Coroczny konkurs Najlepszych Dyplomów Projektowych Design’32 został rozstrzygnięty i w ostatni piątek 21 kwietnia 2023 r., podczas wernisażu wystawy konkursowej, ogłoszono jego wyniki. Laureatów wyłoniło jury w następującym składzie: Tomasz Augustyniak, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Sokół, Dorota Stępniak, Mikołaj Wierszyłłowski. Obok nagród regulaminowych własną nagrodę przyznała marka OPPO i dodatkową nagrodę City and Design Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Nasza studentka I roku studiów II stopnia na kierunku Wzornictwo, Zuzanna Mażul otrzymała Nagrodę Mecenasa OPPO za pracę dyplomową licencjacką Odetchnij. Projekt interaktywnego obiektu wspierającego rozwój umiejętności radzenia sobie ze stresem, której promotorem jest dr Krzysztof Kubasek. Laureatce i promotorowi serdecznie gratulujemy!

W konkursie naszą Uczelnię reprezentowały także absolwentki:

• Joanna Wojtaszek z Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii, pracą dyplomową: Hotel w Kotlinie Kłodzkiej – projekt studyjny budynku oraz architektury wnętrz, promotor dr hab. Katarzyna Jagiełło

• Małgorzata Mazur z Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów, pracą dyplomową: Zwierzęta. Męczennicy ludzkich praktyk, promotor: dr hab. Tomasz Broda

• Mariia Dunaiska z Wydziału Ceramiki i Szkła, pracą dyplomową: Parapet i coś jeszcze, promotor dr hab. Gabriel Palowski

W konkursie biorą udział absolwentki i absolwenci ośmiu publicznych uczelni artystycznych, a każda z nich nominuje po cztery prace dyplomowe. Konkurs organizowany jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, a współtworzą go: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Design’32 co roku prezentuje nadchodzące tendencje i trendy oraz daje możność prezentacji ciekawych osobowości wśród młodych projektantów.

Obecnej wystawie konkursowej towarzyszy hasło Design’32 – języki młodego pokolenia, które odnosi się do specyfiki języka młodego designu, który łączy funkcjonalność, estetykę, wrażliwość społeczną, innowacyjność i szacunek dla tradycji, rzemiosła, kładzie akcent na tematy ważne, trudne i związane z nimi potrzeby, takie jak emocje, cielesność i problemy zdrowotne. Prezentowane rozwiązania ukazują sposób wykorzystania języka projektowania do zmian, na jakich zależy młodemu pokoleniu, a wystawa, która trwa do 21 maja 2023 r. w Galerii Rondo sztuki ASP w Katowicach, stanowi doskonałą okazję, by się temu uważnie przyjrzeć.

Beata Mak-Sobota (Rada Programowa Design’32)