Agnieszka Apoznańska SÓL W OKU

Agnieszka Apoznańska SÓL W OKU

Już 12 czerwca (UWAGA: ZMIANA TERMINU) odbędzie się wernisaż wystawy będącej częścią nagrody GRAND PRIX konkursu malarskiego POSTAWY 7, organizowanego wraz z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Zapraszamy do mia ART GALLERY znajdującej się na Placu Solnym 11 na wernisaż wystawy Agnieszki Apoznańskiej Sól w oku. Wernisaż odbędzie się 12 czerwca o godzinie 18:30 przy zachowaniu niezbędnego reżimu sanitarnego. Wystawa potrwa do 14 lipca.

Agnieszka Apoznańska przyznaje: „Sięgając po temat nie zawsze wiem, dlaczego dana mnie rzecz interesuje. Poprzez proces malarski, pracę seriami nad danym zagadnieniem szukam i wydobywam sytuacje, które mogłyby załagodzić potrzebę twórczą. Czasem „oddech” następuje po kilku obrazach, czasem potrzeba całych serii. Poszukiwania formy, zapamiętane fragmenty z rzeczywistości zapisane w obrazie, będącym jednocześnie rzeczą samą w sobie”.
A co może stać tym tematem? Fotografia z własnego lub cudzego dzieciństwa. Przypadkowa nierzadko chwila przytrzaśnięta spustem migawki; albo niejasne wspomnienia galeryjnych obrazów mistrzów wielkich i niewielkich, które nakładając się pod powiekami tworzą swoiste obrazowe palimpsesty, przenoszone następnie na płótno. Wspomnienie osoby i postaci zapamiętanej w jakimś najzwyklejszym otoczeniu, pośród rzeczy zwykłych, które z czasem i zmieniającymi się okolicznościami i stają się niezwykłe. Pamięć zabawia się nami i naszymi myślami i wspomnieniami.
Dobrze ten stan pewnego zawieszenia, niepewności, niedookreśloności oddaje przyjęta przez Apoznańską malarska technika realistyczna, ale rozmyta, tracąca kontury i kolory. Jakby poruszona, czy zamglona, nieco „przesunięta” w stronę nierealnego, nieuchwytnego, niedotykalnego. Obraz widmo, obraz duch, powidok widzialnego, niby zatrzymany, ale jakby bez pewności, że takim zostanie, i że może dalej znikać nam sprzed oczu i tylko nie wiadomo, czy ten proces zatrzyma się, czy będzie trwał wiecznie, pozostając swoiście niedowidzianym. A może, to tytułowa sól w oku przeszkadza nam wszystko wyraźnie zobaczyć.
Kurator wystawy - Bogusław Deptuła

Agnieszka Apoznańska (1995 r.) - Absolwentka malarstwa w pracowni prof. Łukasza Huculaka na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Stypendystka Prezydenta Wrocławia oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka GRAND PRIX konkursu malarskiego POSTAWY 7.  Mieszka i pracuje we Wrocławiu.


zamieściła: AN

Galeria:

Więcej »