Przejdź do treści

Agata Gertchen, Macierzyństwo. Zapiski codzienności.

Opublikowano 04 gru 2023
azg
Data
14 gru 2023 — 7 sty 2024
Miejsce

Sztuka na miejscu
ul. Łaciarska 4, Wrocław 

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 14 grudnia 2023 o godz. 18:00 w galerii Sztuka na miejscu. 

4 stycznia 2024 o godz. 17:00, odbędzie się spotkanie autorskie, które poprowadzi dr Dorota Miłkowska. 

Grafiki Agaty Gertchen – wysublimowane chromatycznie, oparte na pieczołowicie rozplanowanych elementach o różnych ciężarach wizualnych – nie od razu ujawniają, co było źródłem ich powstania. Dopiero po chwili uważne oko (albo skłonny do pereidolii umysł) wyławia w nich znajome kształty dziecięcych zabawek, pieluszek i ubranek. Jeśli zgodzimy się, że to rzeczywiście one, łatwiej nam uznać, że pozostałe elementy prac, które trudno przyporządkować do materialnego świata, mogą być zapisem niejednokrotnie trudnych emocji, wśród których złocą się jasne i czyste uczucia.

Nie musimy jednak wnikać w świat autorki. Nieraz przecież twórcze efekty przeżyć artystów przechodziły do historii sztuki wyłącznie ze względu na swą wizualną wartość. W przypadku prac Agaty Gertchen wartość ta na pewno nie zawiedzie oczekiwań wymagającego odbiorcy.

kuratorka: Dorota Miłkowska 

Agata Gertchen, Macierzyństwo

Agata Gertchen urodziła się w Rawiczu w 1985 roku. W 2010 roku ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na Wydziale Grafiki, broniąc dyplom magisterski z grafiki artystycznej w Pracowni Intaglio prof. Przemysława Tyszkiewicza oraz z projektowania graficznego w Pracowni Graficznej prof. Romana Kowalika. W roku 2016 uzyskała tytuł doktorski. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów.  W latach 2016–2018 pełniła funkcję kierownika Katedry Grafiki Artystycznej.

Swoje prace prezentowała na ponad osiemdziesięciu wystawach w Polsce i osiemdziesięciu za granicą (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia, Francja, Niemcy, Belgia, Korea Południowa, Bośnia i Hercegowina, Rosja, Słowacja, Chiny, Tajwan, Macedonia, Czechy, Bułgaria, Łotwa, Indie, Hiszpania, Serbia, Iran, Rumunia, Szkocja, Włochy, Szwecja). Jest autorką dziewiętnastu wystaw indywidualnych.

Jej grafiki i rysunki zostały uhonorowane ponad dwudziestoma nagrodami oraz wyróżnieniami. W 2009 roku otrzymała nagrodę Grand Prix na 12. Biennale Grafiki Artystycznej w Brugii (Belgia). Rok później została laureatką I nagrody w kategorii „grafika” na 38. Światowej Wystawie Sztuki na Papierze w Skopje (Macedonia). Nagrodę Grand Prix wręczono jej także w 2012 roku na 7. Międzynarodowym Triennale Grafiki w Bitoli (Macedonia). W latach 2012–2013 była laureatką Stypendium im. Jerzego Grotowskiego za osiągnięcia w dziedzinie sztuki, a w 2012 roku otrzymała Stypendium Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie. W 2015 roku otrzymała Nagrodę za Najlepszą Grafikę podczas Międzynarodowej Konferencji Graficznej SGCI w Knoxville, Tennessee (Stany Zjednoczone) oraz Nagrodę Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza na Międzynarodowym Triennale Grafiki MTG – Kraków 2015, a w 2017 drugą nagrodę Prix Desjardins na 10th Biennale internatonale d’estampe contemporaine de Trois-Rivičres w Kanadzie.

e-mail: agata.gertchen@gmail.com

instagram: agata_gertchen

www.agatagertchen.com

Agata Gertchen, Macierzyństwo

Pozostałe wydarzenia