Przejdź do treści

Rysunek / studia stacjonarne 5-letnie

Podstawowym założeniem kształcenia na kierunku Rysunek jest oddanie studentowi znacznego wpływu na kształtowanie indywidualnego programu studiów, dostosowanego do osobistych potrzeb, zainteresowań i preferencji artystycznych oraz zawodowych.

W ramach podstawowego planu studiów, studenci otrzymują wykształcenie z zakresu podstawowych i zaawansowanych technologii rysunku, rysunku anatomicznego i perspektywicznego, zapoznają się z szeroko pojętymi aspektami rysunku artystycznego i działaniami okołorysunkowymi (do wyboru m.in. fotografia, intermedia, itd.) oraz poznają podstawowe problemy i zagadnienia z zakresu malarstwa i rzeźby, przydatne w praktyce artysty rysownika.

Poznając podstawy zagadnień takich jak: komiks, rysunek w grach video, storyboard, rysunek prasowy, ilustracja, rysunek w architekturze oraz pozyskując wiedzę na temat prawa autorskiego, funkcjonowania rynku sztuki i działań komercyjnych studenci poszerzają swoje kompetencje artystyczne i są przygotowywani do podjęcia pracy na rynku zawodowym

Studia mają na celu wykształcenie artystów rysowników potrafiących swobodnie poruszać się w świecie sztuki współczesnej, posiadających szczególne umiejętności i wiedzę w zakresie szeroko rozumianego rysunku artystycznego oraz wyposażonych w umiejętności praktyczne, pozwalające na odnalezienie się na rynku pracy (komiks, ilustracja, rysunek prasowy, rysunek w grach, rysunek w architekturze, itp.).

Możliwość dostosowania programu studiów do indywidualnych potrzeb studenta (pracownie wolnego wyboru) pozwala na wyjątkowe zindywidualizowanie programu kształcenia. Dzięki temu absolwenci kierunku Rysunek posiadają umiejętności, wiedzę i kompetencje poszerzające warsztat artystyczny i możliwości realizacyjne o dziedziny i techniki wybrane przez studenta, a wykraczające poza tradycyjnie rozumiany rysunek (np. multimedia, grafika użytkowa, projektowanie, itd.)

Rysunek-pracownie

Jak się u nas studiuje?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

Kształcenie studentów prowadzone jest przez Katedrę Rysunku, Katedrę Malarstwa i Katedrę Malarstwa Architektonicznego i Multimediów na Wydziale Malarstwa. W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie rysunkowe (12) i malarskie (12), sale wykładowe. Ponadto studenci korzystają z infrastruktury pracowni wybranych w ramach Przedmiotu wolnego wyboru oraz Projektu własnego.

To są idealne studia dla Ciebie jeśli...
  • interesujesz się kulturą i sztuką,
  • nieustannie rysujesz,
  • lubisz zgłębiać zagadnienia plastyczne, takie jak zasady kompozycji, czy proporcji,
  • myślisz abstrakcyjnie.
Staże, praktyki zawodowe, wyjazdy zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Rysunek:

  • Ecole Nationale Superieure d'Art de Bourges / Bourges / Francja
  • Universitat Politècnica de Valèncias / Walencja / Hiszpania
  • Hochschule fur Bildende Kunste Braunschweig / Brunszwik / Niemcy
  • Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave / Bratysława / Słowacja
  • Accademia di Belle Arti di Brera / Mediolan / Włochy
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Rysunek, to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:
• Ilustrator książek i czasopism,
• Animator,
• Twórca komiksów, ilustrator storyboard,
• Autor komunikacji wizualnej - piktogramów, szyldów,
• Twórca rysunków w grach video.

Jak zostać naszym studentem? 

Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.

Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.

Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie. Szczegóły poniżej.

Powodzenia!