Przejdź do treści

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki w zakresie konserwacji i restauracji ceramiki i szkła / studia stacjonarne 6-letnie

Celem studiów jest przygotowanie w pełni samodzielnego, świadomego artystycznie i warsztatowo specjalisty w konserwacji i restauracji dzieł sztuki, w szczególności w kontekście konserwacji i restauracji ceramiki i szkła, w tym witraży.

W trakcie nauczania, dzięki wysokiej klasy wykładowcom i współpracującym z katedrą instytucjom naukowym i muzealnym, studenci uzyskują szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu historii sztuki, filozofii, socjologii, chemii, fizyki i archeologii. Poznają technologie technik ceramicznych i szklarskich oraz metody konserwatorskie i restauratorskie w zakresie dziedzictwa materialnego szkła i ceramiki. Przygotowanie ogólnoplastyczne i kompetencje związane z projektowaniem szkła i ceramiki znacznie poszerzają zakres kwalifikacji, czemu służą także praktyki zawodowe.

Jak się u nas studiuje?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie konserwacji i podstaw szkła i ceramiki artystycznej i użytkowej. Dysponujemy również świetnie wyposażonymi salami wykładowymi, multimedialnymi i laboratoriami. Wydział Ceramiki i Szkła jako jedyny w Polsce posiada infrastrukturę badawczą w postaci huty szkła, pieców komorowych, warsztatów szlifierskich i grawerskich, nowoczesnego sprzętu do konserwacji ceramiki i szkła.

To są idealne studia dla Ciebie jeśli...
  • interesujesz się kulturą i sztuką,
  • cechuje Cię cierpliwość, precyzja i dbałość o szczegóły,
  • potrafisz odwzorowywać kolory i formy,
  • masz umiejętności manualne.
Staże, praktyki zawodowe, wyjazdy zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki:

  • Universiteit Antwerpen / Antwerpia / Belgia
  • Fachhochschule Erfurt / Erfurt / Niemcy
  • Universidade Nova de Lisboa / Lisbona / Portugalia
  • Universitatea De Arta Si Design Din Cluj-Napoca / Kluż-Napoka / Rumunia
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki w zakresie ceramiki i szkła to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:
• Konserwator,
• Ekspert w sprawie autentyczności dzieł sztuki,
• Pracownik zajmujący się ochroną dóbr kultury,
• Rzeczoznawca,
• Pracownik muzeum.

Jak zostać naszym studentem?

Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.

Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.

Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie.

Powodzenia!