Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie

Opublikowano 17 lut 2023
and

Nagroda Artystyczna UAP jest przyznawana w drodze konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie od 2012 roku. Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów kierunku Malarstwo.

Prace Finalistów prezentowane są podczas wystawy zbiorowej, która staje się przeglądem młodego malarstwa w Polsce. Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie jest doskonałą okazją, aby przyjrzeć się rozmaitym strategiom i postawom artystycznym wobec obrazu, medium i tradycji. Jest to też możliwość konfrontacji młodych artystów – nierzadko debiutantów – zarówno z krytyką artystyczną, jak i publicznością. Konkurs staje się też pretekstem do rozmów i dyskusji o malarstwie i miejscu, jakie zajmuje w dzisiejszym polu sztuki. W jego ramach odbywają się spotkania, wykłady i debaty, również o zagadnieniu dydaktyki artystycznej.

Dotychczas jurorami konkursu byli uznani artyści malarze (m.in. Rafał Bujnowski, Tomasz Ciecierski, Wojciech Leder, Dominik Lejman, Jarosław Modzelewski, Dominika Kowynia, Jadwiga Sawicka, Paweł Susid, Małgorzata Szymankiewicz), kuratorzy, krytycy, galerzyści oraz teoretycy podejmujący w swoich tekstach problematykę szeroko rozumianego obrazu (m.in. Jadwiga Charzyńska, Jagna Domżalska, Gustaw Nawrocki, Agata Rodriguez, Marta Smolińska, Stach Szabłowski).

Wśród finalistów konkursu znalazło się wielu młodych malarzy o ugruntowanej już pozycji w polu sztuki, takich jak Karolina Jabłońska, Ewa Juszkiewicz, Krzysztof Mężyk, Jan Możdżyński, Adrian Kolerski, Agata Kus, Tomasz Kręcicki, Alicja Pakosz, Cyryl Polaczek czy Irmina Staś.

Prezentacje konkursowe miały miejsce m.in. w przestrzeniach UAP, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Galerii Słodownia w Starym Browarze, MOS w Gorzowie Wielkopolskim oraz BWA w Pile.

>> Link do strony konkursu << gdzie można znaleźć regulamin, dokumentację zgłoszonych obrazów oraz wystaw konkursowych.

Plakat promujący 12. edycję konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie

Kto może wziąć udział w konkursie

Studenci kierunku Malarstwo studiów licencjackich i magisterskich, na państwowych uczelniach w Polsce, a także absolwenci tych uczelni, którzy ukończyli studia licencjackie bądź magisterskie na kierunku Malarstwo w okresie nie dłuższym niż trzy lata, licząc od roku ogłoszenia bieżącej edycji konkursu (2023), czyli 2022, 2021, 2020.

26 stycznia – ogłoszenie konkursu
28 marca – ostateczny termin przesyłania zgłoszeń
14 kwietnia – ogłoszenie finalistów konkursu
28 kwietnia – termin przesyłania prac na wystawę konkursową