Przejdź do treści

Borobudur International Art Fest 2023

Fotorelacja
Opublikowano 06 paź 2023
and
International Art Fest 2023

W dniach 17-23.09.2023 artyści z naszej Akademii wzięli udział w międzynarodowych warsztatach artystycznych na Jawie w Indonezji. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci 9. krajów: Filipin, Indonezji, Wietnamu, Tajlandii, Indii, Nepalu, Singapuru, Japonii i Polski, łącznie 24. artystów.

Warsztaty odbywały się w sąsiedztwie największej świątyni buddyjskiej na świecie Borobudur, w pobliżu Magelang, gdzie swoją siedzibę ma jedno z najważniejszych muzeów współczesnej sztuki indonezyjskiej OHD Museum. Założyciel muzeum, dr Oei Hong Djien, otworzył pokaz prezentujący wyniki dialogu artystycznego nawiązanego przez uczestników festiwalu. W trakcie ceremonii w imieniu artystów wystąpił Łukasz Huculak.

International Art Fest 2023

Wystawa wieńcząca wydarzenie miała miejsce w Limanjawi Arthouse. W trakcie wernisażu odbył się performance, w którym brało udział czworo uczestników, w tym Marcelina Groń.

W trakcie trwania warsztatów artyści mieli również okazję odwiedzić najważniejsze obiekty historyczne Indonezji: buddyjską świątynię Boborudur oraz hinduistyczną świątynię Prambanan. Mieli też możliwość zapoznać się ze współczesną sztuką indonezyjską w muzeum OHD w Magelang i Jogja Gallery w Yogyakarcie. Oglądali też pokaz tradycyjnego jawajskiego teatru cieni wayang kulit i mieli wiele okazji do zapoznania się z różnymi aspektami indonezyjskiej kultury, obyczajów i sztuki.

Otwarcie tegorocznej wystawy Borobudur International Art Fest 2023 zostało zainaugurowane artystycznym pochodem, z udziałem kilkudziesięciu barwnie ubranych tancerzy z kilku grup tanecznych pochodzących z okolic Magelang, którzy w brawurowy sposób wykonywali tradycyjne jawajskie tańce.

W trakcie pobytu na Jawie naszym artystom udało się także odwiedzić. Muzeum Radya Pustaka w Surakarcie, kompleks pałacowy Taman Sari, Muzeum Sonobudoyo w Yogyakarcie, świątynię hinduistyczną Sukuh, nekropolię Kota Gede oraz mauzoleum królewskie w Imogirii.

Cały wyjazd do Indonezji obfitował w nowe doświadczenia kulturowe. Przesączony był nowymi kolorami, egzotyczną muzyką, kontaktem z twórcami z ośmiu azjatyckich krajów oraz – nie można przemilczeć i tego aspektu – doznaniami kulinarnymi. Doświadczenia i obserwacje poczynione w trakcie tych intensywnych dwóch tygodni na pewno przełożą się na nowe poszukiwania artystyczne.

Pozostałe aktualności