"Czy badania artystyczne?" ogólnopolska konferencja naukowa

"Czy badania artystyczne?" ogólnopolska konferencja naukowa

Zapraszamy do udziału w konferencji trwającej od 21 do 23 października 2020, na platformie Zoom.

 „Czy badania artystyczne?” to trzydniowe wydarzenie naukowo-artystyczne, którego celem jest ożywienie i rozwijanie dyskusji wokół problematyki badawczych praktyk artystycznych w Polsce. Jest to pierwsze takie spotkanie wokół tematu badań artystycznych w naszym kraju. Odbędzie się w terminie 21-23 października na platformie Zoom.

Temat ’artistic research’, który budzi niezwykle duże zainteresowanie na zachodzie i północy Europy od ponad dwóch dekad i zyskuje coraz większą uwagę artystów_ek i badaczy_ek również w Polsce. A gdyby okazało się, że bliskie związki sztuki i badań mają tutaj przynajmniej pół wieczną własną tradycję? Organizatorki konferencji (Paulina Brelińska, Zofia Małkowicz-Daszkowska, Zofia Reznik) stawiają przed sobą oraz uczestnikami zadanie polegające z jednej strony na rekonstrukcji rodzimych tradycji artystyczno-badawczych, a z drugiej na usystematyzowaniu wiedzy na temat współczesnych działań łączących sztukę z badaniami. W programie konferencji przewidziane są: dyskusje m.in. wokół historycznych, metodologicznych, kuratorskich czy instytucjonalnych kontekstów badań artystycznych; prezentacje projektów badawczo-artystycznych i wywiadów z ważnymi twórcami, a także dwa specjalne gościnne wykłady: Dr Vytautas'a Michelkevičius'a litewskiego badacza AR, kuratora i wykładowcy (21 października 2020), a także Kolektywu pisze/mówi/robi, którego członkinie przecierały lokalne szlaki w refleksji nad badaniami artystycznymi w Polsce (23 października 2020).

Wydarzenie stanowi część inicjatywy Sympozjum Wrocław 70/20, oddolnego konsorcjum przedsięwzięć krytycznie upamiętniających 50. rocznicę Sympozjum Plastycznego Wrocław’70, a organizatorem konferencji jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. 

Wszelkie informacje o prelegentach_tkach wyłonionych na podstawie call for papers oraz trzydniowego programu znajdują się na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia a także na fejsbukowym profilu Kolektywu Czy badania artystyczne?.

Wolni słuchacze mogą zarejestrować się na konferencję poprzez przesłanie maila na adres czybadaniaartystyczne@ gmail.com.

Strona internetowa: http://czybadaniaartystyczne.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/czybadaniaartystyczne/

Grupa dyskusyjna: https://www.facebook.com/groups/263426595059761/ 


zamieśćiła AZG

Załączniki

Galeria:

Więcej »