Przejdź do treści

Jest jak jest: żebrak zaśmiał się, bogacz odwrócił wzrok…

Opublikowano 23 Maj 2024
azg
Data
6 — 29 cze 2024
wernisaż 6 czerwca, godz. 18:00
Miejsce

Galeria Geppart ASP Wrocław

ul. Księcia Witolda 68/2
II piętro
PIEKARNIA Żywa Kultura
Wrocław

Zapraszamy na wystawę malarstwa i instalacji site-specific  Zdzisława Nitki i Michała Sikorskiego.

Wystawa dwóch malarzy związanych ze środowiskiem wrocławskiej akademii Zdzisława Nitki i Michała Sikorskiego, jest refleksją nad emocjami, które kształtują nasze codzienne życie w dynamicznie zmieniającym się świecie. To zbiór prac artystycznych, które wnikliwie analizują i przedstawiają uczucia takie jak irytacja, niemoc, niezgoda na akceptację mało ambitnych rozwiązań, abnegacja, brak docenienia, frustracja, żal, nierówne traktowanie oraz umniejszanie wartości współczesnego człowieka.

W dobie rosnących napięć społecznych i politycznych, artysta staje się kronikarzem emocji, rejestrując zarówno subtelne, jak i intensywne doświadczenia, które kształtują naszą codzienność. Wystawa wrocławskich artystów ma na celu zrozumienie i przeanalizowanie tych stanów emocjonalnych, które często są marginalizowane lub bagatelizowane, a jednak mają głęboki wpływ na naszą psychikę i sposób postrzegania świata.

Dzięki stylowi Zdzisława Nitki i Michała Sikorskiego, dwóch malarzy związanych ze środowiskiem wrocławskim, którzy są również dydaktykami na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, odbiorca otrzymuje pełną ekspresji narrację o losie współczesnego człowieka, przypominającego opowieść łotrzykowską – splątaną, zależną od wypadkowych sił natury i Losu.

„Żebrak zaśmiał się, bogacz odwrócił wzrok…” wydaje się frazą wyrwaną ze stron „Wielkiego Testamentu” poetyckiej sumy doświadczeń i przemyśleń twórcy Francois Villona z 1461 roku, jak również cytatem wziętym ze średniowiecznych pieśni ku czci Przenajświętszej Dziewicy, o której na płycie „Cantigas De Santa Maria", śpiewał Maciej Maleńczuk. Zdanie to odwołuje nas do ślepego losu i typowej reakcji ludzi na istniejący stan rzeczy.

Artyści wprowadzają nas do świata, w którym opowieść wizualna jest wynikiem głęboko przeżywanej rzeczywistości, a styl wyrazu nawiązuje do ekspresjonizmu i malarstwa lat 80. XX wieku. Złożone i trudne emocje zostały na wystawie przedstawione w sposób, który kojarzy się ze środkami kontrkultury i niezgody na istniejący porządek społeczny.

Szczególnego znaczenia w tym projekcie artystycznym nabiera figura outsidera, która na dobre zagościła w sztukach wizualnych i kulturze popularnej od lat 80. XX wieku. W malarstwie Zdzisława Nitki i projektach Michała Sikorskiego, outsider staje się centralnym punktem refleksji nad kondycją ludzką i społeczną.

Malarstwo Zdzisława Nitki charakteryzuje się wyrazistą ekspresją i symbolicznym przedstawieniem postaci outsidera. Jego prace często ukazują jednostki na marginesie społeczeństwa, osoby, które z różnych powodów nie pasują do mainstreamowego obrazu sukcesu i normalności. Nitka, poprzez intensywne barwy i dynamiczne formy, oddaje emocje takich postaci – ich irytację, frustrację, ale także wewnętrzną siłę i bunt. Jego obrazy są wizualnym krzykiem przeciwko marginalizacji i dehumanizacji, jakie spotykają outsiderów w społeczeństwie. Projekty Michała Sikorskiego, w szczególności instalacje site-specific, eksplorują tematy wykluczenia i nierówności w sposób bardziej konceptualny, ale równie intensywny. Sikorski tworzy przestrzenie, które zmuszają widza do fizycznego i emocjonalnego zanurzenia się w świecie outsidera. Jego instalacje i projekty muzyczne często wykorzystują elementy codzienności przekształcone w symboliczne reprezentacje izolacji i alienacji. Przez interaktywność swoich prac, Sikorski wciąga widza w dialog z tymi, którzy są zazwyczaj niewidoczni lub ignorowani. Obaj artyści stają się tym samym niewymuszonymi rzecznikami głosów niedosłyszalnych.

Tekst: Agnieszka Kłos

Nitka_Sikorski

Zdzisław Nitka, ur. 1962

Wykształcenie artystyczne uzyskał w liceum plastycznym i w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu; dyplom z malarstwa w pracowni prof. Józefa Hałasa (1987). W 1986 roku nawiązał korespondencyjny kontakt z Georgiem Baselitzem, który zadedykował mu pracę p.t. Maler Nitka (1988). Od 1988 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – obecnie jako profesor malarstwa. Udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Malarz – ekspresjonista.

Michał Sikorski, ur. 1972

Zajmuje się malarstwem, filmem, muzyką, występami live act. Profesor ASP we Wrocławiu. Kurator Galerii EXIT. Prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Założyciel i członek wrocławskiego zespołu eksperymentalnego BigRip oraz projektu muzycznego Spalona ziemia. W dorobku ma: 49 wystaw indywidualnych, 55 pokazów multimedialnych, udział w 100 wystawach zbiorowych.

 

Pozostałe wydarzenia