Wojciech Kołacz | Pomroka

Wojciech Kołacz | Pomroka

Zapraszamy na wystawę grafik do galerii Concrete

Wystawa Pomroka odbędzie się w dniach 16 listopada-10 grudnia 2021 r. w galerii Concrete CSU.CI, ul. Traugutta 19/21, VI piętro.

W pierwszym dniu wystawy zapraszamy na wernisaż na godz. 12:00.

Kolor jest cechą tworzoną przez mózg, a nie właściwością rzeczy samych w sobie. Rzekomo po zmroku nie widzimy barw. Gdy jest całkowicie ciemno, oczy działają w trybie skotopowym. Ten sposób widzenia nocnego pozwala rozróżniać jedynie walor. Gdy światła jest odrobinę więcej, oko przechodzi w tryb mezotopowy, zwany zmierzchowym. Jest to stan pośredni między widzeniem barwnym, a postrzeganiem proporcji jasności do cienia. Zastanawiam się dlaczego po zmroku widzę wielobarwnie? Kolory są intensywne, a szumy skrzą się feriami barw.

W trakcie pandemii sporo spacerowałem po okolicach Wyspy Opatowickiej. Doświadczałem specyficznej atmosfery panującej na granicy dnia i nocy. Nasłuchiwałem i wpatrywałem się uważnie w zapadający zmierzch. Prace prezentowane na wystawie łączą w sobie obraz fotograficzny, malarstwo akwarelowe i rysunek. Nazwałbym je nokturnami. Tworzyłem je cyfrowo, wydrukowałem w technologii pigmentowej, umożliwiającej jasność, klarowność i intensywność barw, które oddają atmosferę badanych przeze mnie zjawisk.


zamieściła: and

Galeria:

Więcej »