ALE MOJA DUSZA JEST WOLNA

ALE MOJA DUSZA JEST WOLNA

Wystawa Oksany Fedchyshyn w CK Agora we Wrocławiu

Interdyscyplinarna ekspozycja jest efektem kilkumiesięcznej pracy stypendystki w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Gaude Polonia 2021. Program wspiera twórców kultury z krajów Europy Środkowowschodniej, służy budowaniu płaszczyzny porozumienia i dobrych kontaktów na gruncie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską i jej bliskimi sąsiadami. Na wernisaż zapraszamy 13 sierpnia (piątek) godz. 18.00 do galerii (I piętro), natomiast ekspozycję będzie można oglądać do 5 września w godz. 9.00-17.00. Wstęp wolny.

Refleksja nad życiem i działalnością Janusza Korczaka stała się inspiracją twórczą młodej ukraińskiej artystki. Polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny w czasie I i II wojny światowej pracował jako lekarz w sierocińcach dla dzieci ukraińskich i żydowskich. W 1942 odmówił pozostawienia dzieci oraz personelu jednego z sierocińców. W konsekwencji czego trafił do getta, a tym samym dobrowolnie trafiając do komory gazowej ze swoimi podopiecznymi. Ten wybitny człowiek do końca pozostał wierny swoim wyobrażeniom i wartościom.

W ramach wystawy Oksana Fedchyshyn zaprezentuje grafikę, ceramikę i instalacje. Jeden z obrazów artystki nawiązuję do cyklu ludzkiego życia i jego kruchości, przedstawia ścięte drzewo i jego korzenie jako symbol egzystencji. W wielu miejscach na świecie traktuje się naturę z ogromnym szacunkiem, a wręcz z namaszczeniem, np. w Izraelu podczas święta Tu BiShvat. W tej kulturze zazwyczaj na cześć każdego dziecka sadzi się drzewo. Gdy rodzi się córka jest to cyprys, a gdy syn – cedr.

Oksana Fedchyshyn – urodziła się 15 lutego 1999 roku we Lwowie na Ukrainie. W 2018 roku ukończyła Lwowskie Państwowe Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej Iwana Trusza na Wydziale Malarstwa. W tym samym roku została zwycięzcą konkursu graficznego Index Mariusza Kazany i odbyła staż w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Agnieszki Cieślińskiej, gdzie zaprezentowała swoją pierwszą indywidualną wystawę. W latach 2018-2020 studiowała we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk na Wydziale Grafiki. W 2021 otrzymała stypendium w ramach programu Gaude Polonia na na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu pod kierunkiem Małgorzaty Et Ber Warlikowskiej.

FB: ALE MOJA DUSZA JEST WOLNA / Wystawa Oksany Fedchyshyn


zamieściła: AN

Galeria:

Więcej »