POSTAWY 7

POSTAWY 7

Zapraszamy na transmisję online z wernisażu wystawy konkursowej, który odbędzie się 7 maja 2021, o godz. 18:00 w mia ART GALLERY.

Wernisaż będzie transmitowany na oficjalnym koncie ASP na Facebooku.

“Postawy” to konkurs dla studentów kierunku malarstwo wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którego najistotniejszym celem jest wyłonienie najciekawszej, najbardziej obiecującej i dojrzałej artystycznie postawy.

„Postawy” to także konkurs elitarny- nie można się do niego zgłosić, należy zostać nominowanym. Każdy profesor prowadzący pracownię malarską ma prawo zgłosić dwóch spośród swoich studentów, co w istocie stanowi wielkie wyróżnienie i jest dla studenta sygnałem, że został dostrzeżony i doceniony. Interesujące i warte refleksji jest to, czy doceniono jego pracę, zaangażowanie czy talent; być może jednak profesor dostrzegł w swym uczniu kontynuatora jego twórczej drogi, spadkobiercę stylistycznej spuścizny? Z pewnością odpowiedzi na to pytanie jest tylu ilu nominowanych studentów, uwagę należy zwrócić także na trudny do uniknięcia element rywalizacji nie tylko wśród studentów, ale także ich prowadzących. Wszak studenci nominowani do konkursu stają się swego rodzaju reprezentantami pracowni, ich programu i założeń, a więc pojawia się pierwiastek niemal sportowy. „Postawy” niejako przy okazji udzielają także odpowiedzi na pytanie o kondycję nie tylko młodego wrocławskiego malarstwa, ale i o kondycję artystycznego szkolnictwa wyższego.  

Tegoroczna, 7. edycja konkursu, organizowana jest według reguł znanych z poprzednich edycji- a zatem: nominowani przez profesorów studenci przedstawiają po dwa obrazy, następnie podczas posiedzenia Jury wyłania zwycięzcę nagrody Grand Prix, który ogłoszony zostanie podczas wernisażu wystawy konkursowej.  

Tegoroczna edycja to ponownie współpraca ze znaną wrocławską galerią o silnej pozycji- Galerią Mia. Podobnie jak w latach ubiegłych, zwycięzca Grand Prix otrzyma szansę w postaci indywidualnej wystawy w Galerii Mia, której towarzyszyć będzie wydawnictwo. Partnerzy z Galerii Mia przewidują także wsparcie zwycięzcy w wybrany przez siebie sposób.

Skład jury:

•           Dr hab. Marta Borgosz, profesor uczelni, Dziekana Wydziału Malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 

•           Bożena Jarodzka- Grzyb, wrocławska artystka, członkini legendarnej grupy Luxus 

•           Piotr Bazylko, dziennikarz, kolekcjoner sztuki, autor bloga ArtBazaar i Przewodnika kolekcjonowania sztuki najnowszej 

•           Dr hab. Rafał Borczmalarz, profesor uczelni, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

•           Bogusław Deptuła, krytyk sztuki, kurator 

•           Piotr Sarzyński, krytyk sztuki, dziennikarz i publicysta związany z “Polityką” 

organizator: Wydział Malarstwa ASP we Wrocławiu

partner konkursu: mia ART GALLERY

projekt plakatu: Piotr Olejarz


zamieściła AZG

Galeria:

Więcej »