Wystawa prac studentów wrocławskiej ASP w Port of Humanity Tsuruga Museum

Wystawa prac studentów wrocławskiej ASP w Port of Humanity Tsuruga Museum

Blisko 70 prac autorstwa 36 studentów zostało zaprezentowanych w trakcie ponownego otwarcia Port of Humanity w japońskiej Tsurudze.

Przedmiotem wystawy są projekty znaczka pocztowego, przygotowane przez studentów Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów w ubiegłorocznym konkursie ASP i Poczty Polskiej, zorganizowanym w setną rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Założeniem konkursu było wyłonienie projektu, który został następnie wydany w postaci znaczka pocztowego i trafił do sprzedaży w placówkach filatelistycznych w całej Polsce. Autorką zwycięskiego projektu z wizerunkiem bociana została Wiktoria Kosterska. Oprócz znaczka, w konkursie przyznano trzy wyróżnienia, dla Zuzanny Olkuskiej, Izabelli Pogwizd i Kacpra Malagi, których prace trafiły do emisji w postaci kartki pocztowej i koperty okolicznościowej.

Tematem przewodnim konkursu był powstały w 1876 roku ośrodek pomocy społecznej Fukudenkai, który odegrał szczególną rolę w stosunkach dyplomatycznych Polski i Japonii. Działający w tokijskiej dzielnicy Hiroo, Fukudenkai pełnił dawniej rolę sierocińca, a jego nazwa wywodzi się z filozofii buddyzmu Fukuda i oznacza: „Jeśli siejecie nasiona dobrych uczynków, otrzymacie wiele owoców szczęścia”. Placówka otacza obecnie opieką nie tylko dzieci, ale także młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne.

Początki współpracy polskiego rządu z Fukudenkai sięgają 1920 roku, kiedy to w ramach gestu przyjaźni wobec II RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii wraz z Japońskim Czerwonym Krzyżem, udzieliło pomocy blisko 400 dzieciom polskich zesłańców oraz emigrantów ekonomicznych i politycznych, przebywających w rejonach wschodniej Syberii. Miejscem tymczasowego schronienia dzieci stał się Fukudenkai, a w sprawę zaangażowały się japońskie władze, opinia publiczna, a nawet ówczesna cesarzowa Sadako. Po udzieleniu niezbędnej pomocy, dzieci przetransportowano bezpiecznie statkami Japońskiej Marynarki Handlowej z portu w Tsuruga, przez USA i Anglię, do Polski.

Wystawa, otwarta 3 listopada w odremontowanym budynku portowym w Tsuruga pełniącym od 11 lat rolę muzeum, jest pierwszą z cyklu, który zostanie zaprezentowany w Japonii z okazji przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy ocalenia „dzieci syberyjskich”. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu wystaw jest współpracująca z Japan-Poland Youth Association, firma Asagao.

Tegoroczna rocznica będzie również tematem konferencji „Od minionego 100-lecia do następnego 100-lecia”, która z inicjatywy fundacji Fukudenkai odbędzie się 18 września 2021 r. w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, a udział w nim wezmą między innymi potomkowie i rodziny „Dzieci Syberyjskich”.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.siberianchildren.pl


zamieścił: Michał Pietrzak

Załączniki

Galeria:

  • Znaczek arkusz - Wiktoria Kosterska
  • Znaczek arkusz - Wiktoria Kosterska
  • Kartka - Izabella Pogwizd
  • Kartka - Kacper Malaga
  • Kartka - Zuzanna Olkuska
  • Koperta - Zuzanna Olkuska
Więcej »