LIMITED VISION pl_edition, wystawa w NFM we Wrocławiu

LIMITED VISION pl_edition, wystawa w NFM we Wrocławiu

Przedstawiamy relację z wystawy która odbyła się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Projekt LIMITED VISION_jp edition trwał od 19.07 do 25.11.2018 r. Jego ostatnia część, to wystawa we Wrocławiu pod tym samym tytułem, jaki posiadał cały projekt - LIMITED VISION. Projekt był kontynuacją zeszłorocznego projektu pt. Double Line. Głównym punktem zainteresowania obydwu przedsięwzięć jest poszukiwanie podobieństw i różnic w praktykach artystycznych artystów polskich i japońskich w obszarze współczesnych mediów rysunkowych.

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni artyści, którzy w swoich pracach badają swoistą szerokość i zakres pola widzenia, w sensie formalnym i pojęciowym, także w kontekście dynamicznie zmieniającej się, otaczającej nas rzeczywistości. Wzrok i percepcja wzrokowa są jednocześnie przedmiotem badań i narzędziami badania w laboratorium artysty wizualnego. Wizja artysty – badacza, wymaga nieustannego aktualizowania doświadczenia i poszukiwania antytez dla dominujących narracji, dlatego wybiera on najwłaściwszy według swojego uznania punkt obserwacyjny, pozwalający dostrzegać ukryte lub nieznane aspekty rzeczywistości. 

Kuratorzy cyklu wystaw LIMITED VISION zadają sobie pytanie, z czym, z jakimi konsekwencjami, a więc z jakim walorem i jaką stratą należy się liczyć nie posiadając wglądu w całość: czy to poprzez świadome ograniczenie - skoncentrowania się tylko na jednym aspekcie całości, czy to poprzez zdobywanie fragmentarycznej, szczątkowej wiedzy o całości (bo jaka inna jest współcześnie możliwa), czy też poprzez narzucone, reglamentowane przez system postrzegania świata i siebie w nim zanurzonego. Artyści odpowiedzą też na pytanie, co znajduje się obecnie w „martwym polu” widzenia artysty? I czy odwrócenie od tego co znane, zamknięcie oczu, utrata wizji może pozwolić odkryć, zdobyć zupełnie nowe rozumienie świata. 

/frgm. tekstu kuratorskiego/

Artyści, którzy wzięli udział w wystawie LIMITED VISION pl_edition: 

MACIEJ BĄCZYK

PIOTR BŁAŻEJEWSKI

MITSUTOSHI BURN

JACEK DŁUŻEWSKI

MASAKO HAYASHI

ŁUKASZ HUCULAK

MAREK JAKUBEK

JACEK JARCZEWSKI

AGA JARZĄB

EUGENIUSZ JÓZEFOWSKI

PIOTR KMITA

HARUKA KUDO

BOGNA KOZERA RADOMSKA

PAWEŁ PALLE LEWANDOWSKI

WOJCIECH LUPA

DARIA MILECKA

ŁUKASZ MORAWSKI

TATSUYA MUKAIYAMA

ZDZISŁAW NITKA

OLTA (HASEGAWA YOSHIRO, JANG-CHI, MEGUNINJA)

SYLWIA OWCZAREK

PRZEMEK PINTAL

MARLENA PROMNA PIETREK

DY TAGOWSKA

PIOTR TYSZKOWSKI

...

Organizatorami wydarzeń w ramach projektu są: kolektyw Drawing lab Wrocław, kolektyw Art Trace Gallery, OLTA group i Wydział Malarstwa i Rzeźby ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu - Katedra Rysunku.

Instytucje które wsparły projekt LIMITED VISION:

Fundacja Eu-Japan Fest  http://www.eu-japanfest.org/

Instytut Polski w Tokio  http://pl.instytut-polski.org/

Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Dziękujemy JM Rektorowi ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu, prof. Piotrowi Kielanowi, p. prorektor prof. Aleksandrze Janik, Dziekanowi Wydziału Malarstwa i Rzeźby prof. nadzw. Wojciechowi Pukoczowi. Dziękujemy serdecznie za pomoc w realizacji przedsięwzięcia artystom kolektywów Art Trace Gallery i OLTA. Dziękujemy sekretarzowi Generalnemu EU-Japan Fest Japan Committee, szanownemu Panu Shuji Kogi, wielkiemu przyjacielowi sztuki i Wrocławia, oraz p. Saori Hakoda i Takako Saeki.

...

Kurator wystaw edycji japońskiej: Daniela Tagowska

Opiekunowie japońskiej części projektu: Mitsutoshi Burn, Tatsuya Mukaiyama, Jang-Chi

Kurator projektu Stand Play vol. 2 w BWA Wrocław: Daniela Tagowska

Kurator wystawy i projektu Limited Vision: Przemek Pintal

...

Przygotował: prof. nadzw. Przemysław Pintal

fot: Maciej Baczyk

Galeria:

Więcej »