Przejdź do treści

Tyszkowski Piotr

dr Piotr Tyszkowski, Starszy wykładowca
Konsultacje/dyżury

środa, czwartek, piątek: godz. 14:40–17:30
IV Pracownia Rysunku 208 P

W 1992 r. ukończył studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, kierunek: Malarstwo. 

Malarstwo Piotra Tyszkowskiego, wpisuje się w szeroko pojęty nurt sztuki kontemplacyjnej. Przed laty, w trakcie studiów, a może jeszcze wcześniej – w młodości – Piotr, dzięki specyficznym cechom osobowości, dał się zahipnotyzować wielkim, tajemniczym, nieskończonym, magicznym przestrzeniom. Ten stan hipnotycznego transu, który nigdy go już nie opuścił, wyzwolił go i zdystansował w znacznym stopniu od zgiełku codzienności i pozwolił na odnalezienie głębszego niż banalne tu i teraz sensu egzystencji.

W obrazach tego artysty nie odnajdziemy odniesień do doczesności, do spraw bieżących, jego pejzaże wewnętrzne skupione są wyłącznie na intensyfikowaniu mistycznych doznań i uniesień, są wyrazem zachwytu i zadziwienia dla tego, co nas przerasta, są też podróżą w głąb duszy i czasu, do prapoczątków przeżywania i odczuwania. Piotr Tyszkowski niezmiennie, od samego początku swojej drogi twórczej jest ambasadorem niezwykłości. Tropi ją i z pasją zapisuje. Jego malarstwo wciąż i wciąż przypomina o tym, że nasze życie toczy się w cieniu przerastającej nas, nieodgadnionej Tajemnicy, która poraża i zachwyca, daje nadzieję, ale też ją czasem odbiera (w zależności od stanu ducha) i która jest obecna stale i wszędzie – jak powietrze. By jej doświadczać wystarczy tylko odpowiednio nastroić uczucia i zresetować myśli.

Nagrody

1996 – Festiwal Malarstw im E. Gepperta, Nagroda BWA Wrocław

1994 – Przegląd malarstwa młodych – II nagroda, Legnica 1994

Wystawy

2022 – 7. Festiwal Malarstwa – Wystawa Artystów-Dydaktyków Wydziału Malarstwa: Znaki czasu, Galeria za Szkłem; Nie ma sprawiedliwości, o Galeria Geppart ASP Wrocław

2022 – Pangea Proxima, Ziębickie Centrum Kultury, Ziębice

2022 – Z wielkiej, nie z dużej, Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Galeria Sztuki Konduktorownia, Częstochowa

2021/2022 – Rok 2021, Galeria Design, Stacja Sztuki im. Gerarda Bluma-Kwiatkowskiego, Dni Otwartych Pracowni w Turyngii, Oberdorla (Niemcy)

2021 – Bilans – wystawa Artystów-Dydaktyków Wydziału Malarstwa, Dworzec Kulturalny Wieluń Dąbrowa, Wieluń