PRÓG / 10. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów

Wernisaż i ogłoszenie laureatów 21.03.2024 r., godz. 18:00

Centrum Sztuki WRO

ul. Widok 7

Zapraszamy na wernisaż i ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Spośród prac dyplomowych powstałych na wydziałach nowych mediów w akademiach sztuk pięknych w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu, zostały wybrane dzieła reprezentujące każdą uczelnię.

Udział we wrocławskiej wystawie, prezentującej osiem wybranych nominacji, już jest swojego rodzaju wyróżnieniem, spośród nich wyboru najlepszej pracy dokonuje międzynarodowe jury, przyznające nagrodę główną w wysokości 15 tys. złotych ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także odwiedzająca wystawę publiczność.

Nowe media reprezentowane są w wielu gatunkach budujących dzieła sztuki odnoszących się do zjawisk i narzędzi wynikających z rozwoju technologii, komunikacji i obrazowania. W dotychczasowej historii Konkursu wśród prac wybranych do prezentacji można znaleźć zarówno instalacje wideo, animacje komputerowe, projekty interaktywne i generatywne, koncerty audiowizualne, działania zaangażowane społecznie, performance, realizacje z pogranicza bioartu i sieci neuronowych, jak i działania podejmowane z estetyką cosplay i konwencjami świata gier komputerowych. Twórcze i krytyczne spojrzenie znajdziemy także w wielowymiarowych realizacjach VR, instalacjach immersyjnych, projektach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Różnorodność ta uwidacznia rosnące znaczenie narzędzi medialnych w obrębie sztuki współczesnej i ich roli w kształtowaniu refleksji nad współczesnością.

Tegoroczna 10. ekspozycja pod hasłem Próg ujmuje najnowszą twórczość jako zarówno miejsce odbicia, startu, jak i sytuację przekroczenia, konfrontacji i napięcia pomiędzy światami. Tytułowy próg oznacza również wejście w artystyczną dorosłość wyznaczoną opuszczeniem murów akademii, autorefleksją, określeniem tożsamości artystycznej.

To słowo, w różnych kontekstach, materialnie i metaforycznie, otwiera szeroki zakres znaczeń, wskazując jednakże, w sytuacji zorientowanej na proces – zmianę. Od przechodzenia przez próg, przenoszenia przez próg, nie witania się się przez próg, przez progi na gryfie, progi bólu, progi na rzece, próg ubóstwa, za wysokie progi, po przekazy podprogowe i progi psychologiczne.

Próg

W kontekście wystawy, próg rozumiany jest jako miejsce pomiędzy końcem i początkiem, jako miejsce napięcia między światami. To moment przekraczania i konfrontacji. Pozostając na chwilę na progu można doświadczyć dyskomfortu zmieszanego z ekscytacją. To właśnie ta intensywność doznań warunkuje dotknięcie granicznego miejsca. Tutaj można świadomie zadecydować czy pozostać w znanym, czy wyjść poza. Morfujemy, bo kształtują nas nowe warunki, a nasza obecność za progiem, zmienia otoczenie, które też zaczyna poddawać się redefinicji.

Tegoroczne dyplomy będą po raz pierwszy prezentowane w towarzystwie wystawy prac uczestników międzynarodowego programu Funken Academy, eksperymentalnie łączącej sztukę, naukę i technologię. Projekt realizowany jest w partnerstwie Klub Solitaer z Chemnitz z Ars Electronicą i Centrum Sztuki WRO. Artyści w formie warsztatów, spotkań i prezentacji efektów eksperymentów podejmowanych w klasach mistrzowskich w sieci instytutów Fraunhofera, zapraszają wrocławską publiczność do obserwacji przemian technologicznych wpływających na nasze otoczenie, nasze ciała i zachowania.

Artystki/Artyści: Adela Górna, Erwin Jeneralczyk, Jakub Kanna, Ksenia Makała, Klau Skuza, Klaudyna Szymańska, Milla Tomasik, Mateusz Zubel

Kuratorka: Gosia Wrzosek

Fight or flight, Jakub Kanna (Poznań)
<p>Fight or flight, Jakub Kanna (Poznań)</p>