Przejdź do treści

Pożegnanie widoku

Opublikowano 22 lut 2024
im
Data
9 — 29 mar 2024
Wernisaż 9.03.2024 r., godz. 18:00
Miejsce

Refektarz  Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury

ul. Mały Rynek 1
Krotoszyn

Pożegnanie widoku – kolejna wystawa Soni Ruciak, która w szerokim kontekście powstała w wyniku fascynacji poezją i osobą Wisławy Szymborskiej, a bezpośrednią inspiracją był wiersz Pożegnanie widoku. To malarska parafraza, przefiltrowana przez wrażliwość i czułość wobec urody słowa, interpretacji jego znaczenia i przeniesienia w przestrzeń galerii. Zaczynem powstania cyklu stały się pierwsze strofy wiersza.

Nie mam żalu do wiosny,

że znowu nastała.

Nie obwiniam jej o to,

że spełnia jak co roku

swoje obowiązki.

Rozumiem, że mój smutek

Nie wstrzyma zieleni.”

(…)

Autorka przyznaje, że obrazy powstawały w trudnym dla niej momencie, stąd decyzja o niemal całkowitej rezygnacji z koloru, potrzeba wyciszenia i stopniowe redukowanie klasycznego wizerunku schodów do systemu znaków sugerujących kierunek drogi, podpowiedzi alternatywnych rozwiązań. Koncepcją wystawy jest dialog z otaczającymi nas przestrzeniami ciągów komunikacyjnych. Przemierzamy je codziennie, wrastamy w nie, stając się ich częścią, a one wrastają w nas. Mają urok, język oraz alfabet symboli. Klatki urastają niejednokrotnie do rangi galerii, a ilość nakreślonych na ich ścianach kontekstów, jest nieograniczona. Otaczająca nas rzeczywistość staje się pretekstem do zajrzenia pod powierzchnię, oswojenia myśli, strat i znalezienia dla siebie nowego miejsca – pożegnania widoku.

Wystawa Soni Ruciak inspirowana wierszem Wisławy Szymborskiej.

Sonia Ruciak – urodzona w 1987 r. w Szczecinie. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa zrealizowany w pracowni prof. Stanisława Ryszarda Kortyki oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego. W latach 2013–2019 była zatrudniona w Katedrze Malarstwa Architektonicznego i Multimediów w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej prowadzonej przez prof. ASP Adama Chmielowca. W 2019 r. uzyskała stopień doktora w dyscyplinie sztuk pięknych. Od 2019 r. pracuje w Katedrze Malarstwa, w pracowni prowadzonej przez dr hab. Michała Sikorskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Pełni funkcję Kierowniczki Katedry Malarstwa.

Pozostałe wydarzenia