Przejdź do treści

Absolwenci MFA

­Magdalen Chua

Dyplomy w 2020 roku

­Magdalen Chua, Singapur
magdalenchua.com
Promotor: dr Karolina Freino

Tytuł pracy dyplomowej: Danusia x Puspa

Magdalen Chua podejmuje działania z zakresu pisarstwa, kuratorstwa, malarstwa i rzeźby. ‘Instalacja powstała w oparciu o inspirację spekulatywnym spotkaniem Danusi i Puspa’y, dwóch kobiet, przedstawionych we współczesnych wersjach historycznych opowieści z Polski i Singapuru. Niemożność spotkania Danusi i Puspa’y stanowi metaforą naszej niezdolności pełnego zobaczenia i zrozumienia siebie nawzajem. Kiedy widz stoi przed środkiem zginanego ekranu, twarz osoby po drugiej stronie jest przesłonięta. Jednak przez ramy po bokach obserwatorzy widzą zarówno słońce, jak i księżyc. Te ciała niebieskie, choć widoczne jedynie jako częściowe, zdeformowane kształty, rzucają światło na nas, dzielących jedno wspólne doświadczenie egzystencji na ziemi’.

Hanna Petrikina, Ukraina
instagram.com/claygang.product
Promotor: Prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan
Tytuł pracy dyplomowej: Self-consciousness: between Fiction and Fact

Hanna urodziła się na ukraińskim Krymie, ale z powodu aneksji półwyspu w 2013 roku musiała przenieść się do Lwowa gdzie kontynuowała edukację w zakresie sztuk plastycznych. Jej pasją jest rzeźba ceramiczna, a oprócz tego zajmuje się pisaniem, garncarstwem i wzornictwem. ‘ Samoświadomość: Między fikcją a Faktem  to interdyscyplinarne dzieło sztuki poświęcone historiom kryjącym się za sztuką wizualną. W swojej pracy badam jak osobista historia artysty wpływa zarówno na tworzących sztukę, jak i tych, którzy są jej odbiorcami. Powstało pięć krótkich form fikcyjnych, z których każda poświęcona jest pewnemu okresowi mojego życia. Formy te zostały przekształcone w rzeźby. Są to kształty abstrakcyjne, reprezentujące różne stany psychiczne’.

Dyplomy w 2021 roku

Nusrat Jahan Joytu, Bangladesz
tumblr.com/blog/view/hellojoytu
Promotor: Prof. Norman Smużniak
Tytuł pracy dyplomowej: Abstract Painting / Living in Color / Original Methods of Found Materials and Its Relation to Nature.

Do głównych zainteresowań twórczych Joytu należą sztuka abstrakcyjna, biomimikra i jej procesem w malarstwie. „Każde moje dzieło zawiera symboliczny fragment moich myśli i wspomnień. Moje prace reprezentują moje chorobliwe zainteresowania dotyczące koloru życia i jego związku z naturą. W ramach mojego procesu artystycznego, zanim zacznę malować, lubię rozmawiać z ludźmi na temat ich postrzegania kolor w, życia i natury. Samo miejsce pracy i proces tworzenia jest dla mnie miejscem medytacji. Najczęściej pracuję z różnymi materiałami, kolorami, fakturami i wzorami, aby odnowić hipotezę abstrakcji w dzisiejszej sztuce. Każdy kolor i faktura w mojej pracy symbolizuje związek pomiędzy życiem i naturą. Moje badania opierają się na tym, czego możemy się nauczyć od naszej natury, a nie na tym, co możemy z niej wydobyć – jest to proces biomimikry”.

Kamil Kowalczyk, Polska
kamilkowalczyk.myportfolio.com
Promotor: Prof. Tomasz Broda
Tytuł pracy dyplomowej: After Extra Time

Kamil urodził się w Opolu, w Polsce (u. 1997) lecz 10 lat swojego życia spędził w Cork w Irlandii, gdzie zdobywał edukację średnią i wyższą w postaci licencjatu w Komunikacjach Wizualnych z Munster Technological Institute. W swojej pracy, Kamil szuka humorystycznych motyw w oraz inspiruje się sportem a jego głównym medium jest ilustracja. „After Extra Time jest kolekcją opowiadań ze świata piłki nożnej, które przekraczają ludzkie życie, problemy i kulturę. W trzech kategoriach: „społeczeństwo”, „pieniądze” oraz „sztuka” ta książka ilustruje jak potęga tego sportu może wpływać na jego fanów, bądź tych obojętnych. Złap swoje piwo, usiądź wygodnie i przygotuj się aby stracić zmysły gdy twoja drużyna strzeli zwycięską bramkę!"

Katerina Kouzmitcheva, Białoruś
katerinakouzmitcheva.com
Promotor: dr Ewa Martyniszyn
Tytuł pracy dyplomowej: Luna

Katerina Kouzmitcheva jest białoruską fotografką, obecnie mieszkającą we Wrocławiu. Posiada dyplom licencjata z prawa biznesowego. W 2019 roku ukończyła Akademię Fotoreportażu „Fotografika” w Sankt Petersburgu, w Rosji. Jest członkinią Białoruskiego Publicznego Stowarzyszenia Fotograf w. Prace Kateriny można znaleźć w Bird in Flight, Monovisions, Dodho, Privatephotopreview, Regnum UA i innych publikacjach.Katerina pracuje na styku gatunków, fotografii dokumentalnej i artystycznej. W swoich projektach eksploruje tematykę tożsamości, feminizmu, relacji rodzinnych, tematykę konkretnych miejsc, interakcji międzyludzkich i osobistych relacji z nimi.

Dasha Naryshkina, Rosja
Promotor: dr Agata Wojtyła-Młynarczyk

Jako Architekt Wnętrz i Profesjonalny Projektant Koloru, Daria jest aktualnie na studiach magisterskich z zakresu Architektury Wnętrz. Mając okazję współpracować z wiodącymi architektami i klientami na całym świecie w ciągu ostatnich kilku lat, zdobyła doświadczenie w pracy w różnych środowiskach i nauczyła się dostosowywać swój styl projektowania do nowych kultur. Dogłębnie rozumiejąc relację pomiędzy funkcją i przestrzenią oraz jej połączenie z całym środowiskiem i zrównoważonym rozwojem, Daria wierzy, że projektant wnętrz z umiejętnością myślenia projektowego może mieć świadomy wpływ na proces podejmowania decyzji i planowania biznesowego. Jej ulubione style to styl eklektyczny, nowoczesny i przejściowy.