Żegnamy Jacka Zasadę

Opublikowano 14 lip 2023
im

Jacek Zasada był nieocenionym dydaktykiem w Katedrze Architektury Wnętrz dzielącym się ze studentami swoją wiedzą i praktyką zawodową zdobywaną również zagranicą. Pozostanie w naszej pamięci jako wybitna osobowość emanująca ponadprzeciętną kulturą projektową.

Żegnając Cię Profesorze dziękujemy za Twoje zaangażowanie dydaktyczne i wkład w budowanie kulturowego dziedzictwa.

Nieodwracalne sytuacje skłaniają do wyrażenia głębokiego żalu.

Zasada Jacek.foto.Jan Kukuła
Zdjęcie: Jan Kukuła

mgr inż. arch. Jacek Zasada

08.02.1939 – 12.07.2023

Msza św. żałobna odprawiona zostanie w sobotę 15 lipca 2023 r.

o godzinie 12.00 w kaplicy przy kościele św. Franciszka z Asyżu przy ul.  Borowskiej 174 we Wrocławiu.

Po mszy św. przejście na cmentarz i ceremonię pogrzebową  na cmentarzu na Skowroniej Górze.

Jacek Zasada

W latach 1969–1984 w Katedrze Architektury Wnętrz prowadził przedmiot Projektowanie Architektoniczne. Ponownie został zatrudniony tej samej Katedrze w latach 1991- 2010 gdzie prowadził przedmiot Budownictwo.

W 1993 roku, w ramach przygotowań do wystawy „W kręgu profesora Władysława Wincze” na potrzeby katalogu opracował kalendarium na temat życia i twórczości Władysława Wincze.

W grudniu 2017 roku została podpisana umowa darowizny pomiędzy panem Jackiem Zasadą, siostrzeńcem prof. Władysława Wincze, a jednocześnie pedagogiem Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa a Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na mocy której darczyńca przekazał Akademii własność dzieł profesora Wincze wraz z majątkowymi prawami autorskimi.

W 2019 roku z inicjatywy pracowników wydziału: dr. hab. Wacława Kowalskiego, dr. Andrzeja Kabata, dr. Tomasza Mikołajczaka, przy współpracy kierownika ODS mgr. Krzysztofa Pachurki, w Ośrodku Dokumentacji Sztuki / Muzeum ASP została otwarta wystawa „Władysław Wincze. Formy Wewnętrzne”, na której zostały zaprezentowane odrestaurowane obiekty meblowe i tkaniny przekazane wydziałowi przez pana Jacka Zasadę.

W 2020 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu została otwarta retrospektywna wystawa pt.: „Władysław Wincze. Wnętrza”, na której zaprezentowano szerokie spectrum mebli, projektów i zdjęć archiwalnych, ze zbiorów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych przekazanych między innymi przez Jacka Zasadę oraz z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz kolekcji prywatnych.