Przejdź do treści

Wystawa „Unique” w mobilnych gablotach ASP

Fotorelacja
Opublikowano 07 Maj 2024
azg
gabloty mobilne_swidnicka

Trwająca od 5 kwietnia do 5 maja wystawa „Unique” w mobilnych gablotach ASP przy Operze Wrocławskiej prezentowała szklane prace trzech artystek z Katedry Szkła naszej uczelni - dr Dagmary Bieleckiej i as. Magdaleny Wodarczyk - prowadzących Pracownię Działań Przestrzennych i Technik Eksperymentalnych oraz dr Kaliny Bańki-Kulki z Pracowni Witrażu i Działań Graficznych w Szkle.

gabloty mobilne_swidnicka

Dagmara Bielecka

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Jest projektantką, twórczynią w dziedzinie sztuki szkła oraz nauczycielką akademicką.
W 2014 roku uzyskała tytuł doktora. Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych i Technik Eksperymentalnych w Katedrze Szkła. Wielokrotna kuratorka sekcji Szkło, Festiwalu Wysokich Temperatur. Inicjatorka reaktywacji cyklicznego przeglądu Szkło Młodych.

W swojej sztuce często posługuje się metaforą, sięga po rozpoznawalne formy i motywy, utrwalone i kojarzone z wybranymi zbiorami obrazów czy znaków. Wykorzystuje je w tworzeniu skojarzeń i znaczeń. Jest entuzjastką i badaczką dawnych, szklarskich technik zdobniczych. Posługuje się nimi w nawiązaniu do określonych konwencji plastycznych, kreowanych w autorskich realizacjach. Wykonuje z barwnego szkła niewielkie obiekty przestrzenne. Eksperymentuje i tworzy łącząc techniki kształtowania szkła w płomieniach palnika z metodami piecowymi i hutniczymi. W swoich pracach szklane elementy zestawia niekiedy z innymi tworzywami lub przedmiotami z metalu czy porcelany.
Laureatka News Glass Review 38, 2016, Corning Museum of Glass USA, Bronze Award Bullseye Emerge 2018. Swoje prace prezentowała na sześciu wystawach indywidualnych oraz brała udział w około siedemdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, Glass Museum w Niemczech: Alter Hof Herding, Coesfeld-Lette i Achilles Stiftung w Hamburgu oraz w zbiorach prywatnych.
www.dagmarabielecka.pl

Kalina Bańka-Kulka

Urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie od 2013 roku współtworzy pracownie dyplomującą w Katedrze Szkła. W 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Zrealizowała dwanaście wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkuset wystawach szkła w kraju i za granicą (m.in.: U.S.A, Włochy, Dania, Niemcy, Bułgaria, Estonia, Holandia, Litwa, Czechy). Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych z zakresu szkła i designu. W 2016 roku szklany obiekt jej autorstwa został zakwalifikowany do przeglądu NEW GLASS REVIEW 38 - 100 wybranych szklanych dzieł 2016 roku przez Corning Museum of Glass w Nowym Jorku. Czterokrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Tworzy obiekty unikatowe ze szkła, które prezentuje w formie instalacji site specific, wykorzystując różnorodne techniki; witraż klasyczny malowany ręcznie, fusing, slumping, sitodruk. Realizuje również obiekty unikatowe w pojedynczych lub krótkich seriach w technikach formowania i dmuchania szkła na gorąco.
W swoich projektach podejmuje ważkie i aktualne tematy pustki i nagromadzania odnosząc się do zjawisk społecznych i ekonomicznych. Aktualnie realizuje osobiste i sentymentalne projekty powiązane z relacjami rodzinnymi w łańcuchu pokoleniowym.
Jej prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Glass Museum Alter hof herding w Niemczech i kilku kolekcjach prywatnych za granicą.

www.kalinabanka.pl

 

Magdalena Wodarczyk

Urodzona w 1988 w Tarnowskich Górach. Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2015, oraz na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego, 2016. Od 2015 roku zatrudniona na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Razem z dr Dagmarą Bielecką współtworzy dyplomującą Pracownię Działań Przestrzennych i Technik Eksperymentalnych w Katedrze Szkła. Brała udział w 10 wystawach indywidualnych i w ok. 50 wystawach zbiorowych oraz plenerach w Polsce, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Ukrainie, Niemczech i we Włoszech. Organizatorka i koordynatorka warsztatów i projektów międzynarodowych oraz od 2019 roku jedna z kuratorek Festiwalu Wysokich Temperatur.
Prezentowany cykl prac jest wynikiem projektów badawczych na temat autorskich metod kształtowania szkła hutniczego prowadzonych w hucie ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz w Hucie Szkła Martin Stefanek w Desnej, Czechy. Na co dzień, jako pracownik naukowo-dydaktyczny, łączy świat nauki i sztuki. Swój balans odnajduje w twórczości. Przelewa swoje myśli i emocje chcąc, by zapisane w materiale wciąż rezonowały dobrą energią. Dąży do uchwycenia wewnętrznej równowagi, która pozwala nam usłyszeć swoje myśli, uświadomić własne potrzeby i pragnienia.
Jej prace znajdują się w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu,
Achilles Stiftung Glass Museum in Hamburg, Niemcy oraz w zbiorach prywatnych.

 

Pozostałe aktualności