Przejdź do treści

Gosia Kościelak - wspomnienie

Ogłoszenie
Opublikowano 09 gru 2021

W ostatnich miesiącach tego roku zmarła Gosia Kościelak, absolwentka wrocławskiej ASP i adiunkt naszej uczelni w latach 1989-1992

Z głębokim żalem wspominamy zmarłą niedawno Gosię Kościelak (Małgorzatę Kościelak-Królikowska) absolwentkę wrocławskiej ASP (wówczas Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych) i pracownicę naukową na stanowisku adiunkta tej uczelni w latach 1989-1992.


Urodzona w 1962 roku we Wrocławiu, zmarła 1 października 2021 w Warszawie. Ukończyła dwa wydziały wrocławskiej ASP, wydział grafiki, malarstwa i rzeźby, zakończony dyplomem u prof. Haliny Pawlikowskiej z grafiki w 1986 roku i wydział szkła i ceramiki, dyplomem z ceramiki u prof. Krystyny Cybińskiej w 1987 roku. W latach 1989-1992 była asystentką w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej.


W swojej twórczości zajmowała się fenomenem światła i jego wieloznacznością, poszukiwała różnorodności barwy i światła tworząc ceramiczne obiekty przestrzenne, instalacje, grafiki i malarstwo. W latach 1988-1992 powołała do istnienia i stworzyła program artystyczny Galerii Rekwizytornia działającej przy Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Galeria stała się platformą wymiany artystycznej twórców wrocławskiego środowiska akademickiego i artystów z zagranicy. W 1992 roku wyjechała do USA gdzie studiowała w latach 1992-1994 jako stypendystka stypendium Fulbrighta na wydziale multimediów Szkoły Instytutu Sztuki w Chicago - SAIC. Swoje zainteresowania fenomenem światła rozszerzyła o nowe technologie używając w swojej twórczości technik hologramów i wirtualnej rzeczywistości (VR) od 1994 roku. Prawie 30 lat żyła i tworzyła w Chicago, USA gdzie pracowała min. w Northwestern University w Evanston, University of Chicago, a także w Muzeum Historii Naturalnej Field w Chicago, gdzie zajmowała się aranżacją przestrzeni wystawienniczej przy użyciu technologii VR i innych nowych technologii dźwięku i światła. Mieszkając poza krajem utrzymywała z nim stały kontakt. Realizowała w prowadzonej przez siebie Studio&Galerii w Chicago (Illinois, USA) wystawy z udziałem także artystów wrocławskich i kolegów z macierzystej uczelni we Wrocławiu. Była inicjatorką odwiedzin znanego nowojorskiego krytyka sztuki Raula Zamoudio we Wrocławiu, który przedstawił tu swoją kuratorską wystawę pt. „Dubler" w 2006 roku. Starała się łączyć pobyty w Polsce z aktywnością artystyczną i wymianą wystaw między Polska a USA. Miała liczne wystawy w USA, Polsce i innych krajach europejskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych m.in. w Calgary University w Kanadzie, Muzeum Chełmskim, Fundacji Mammidakis na Krecie w Grecji oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hunfeld w Niemczech. Była członkiem grupy twórczej „Art Research Center Group" w USA. W latach 1992-2021 żyła i tworzyła w Chicago, USA. Zawsze pamiętała o swojej macierzystej uczelni we Wrocławiu i podkreślała związek z jej wykładowcami i z wrocławskim nurtem abstrakcji geometrycznej i konceptualizmem.

Na fotografiach:
Gosia Kościelak w 1998 roku na tle swojej pracy z serii „Luki w pamięci", Chicago USA
Gosia Kościelak w 2019 roku - Chicago, USA
Studenci i asystenci pracowni prof. Wandy Gołkowskiej, Gosia w centrum po lewej obok prof. Wandy Gołkowskiej, prawdopodobnie 1989 rok
Wybrane prace zrealizowane przez Gosię Kościelak w różnych okresach jej twórczości (fotografie publikowane za zgodą rodziny, copyright: Elżbieta Kościelak)

Przygotowali:

Elżbieta Kościelak

Przemek Pintal

Pozostałe aktualności