Meble z Książek

Opublikowano 25 mar 2024
azg

Projektujemy i wdrażamy "Meble z Książek" dla Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Grupy projektowe składające się ze studentów kierunku Architektura Wnętrz, pod kierunkiem dr Magdaleny Kasprzycy, dr Piotra Kuczkowskiego oraz dr Roberta Szwarczyńskiego, w semestrze zimowym przygotowywały koncepcje siedzisk i elementów około meblowych, wykorzystując stare książki przeznaczone do utylizacji jako materiał konstrukcyjny.

Projekt miał na celu stworzenie innowacyjnych mebli i elementów instalacyjnych, zarówno pod względem formy, jak i funkcji, wykorzystujących materiał konstrukcyjny w postaci starych książek. Zaprojektowane obiekty są dedykowane wnętrzom gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Inicjatywa jest rezultatem wspólnego wysiłku studentów i uczelni (Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu) mającego na celu promowanie zrównoważonego i kreatywnego projektowania.

Projekt ten jest realizowany etapami: w semestrze zimowym studenci skupili się na opracowaniu koncepcji projektu, natomiast w semestrze letnim zajmą się implementacją wybranych obiektów, które zostały wyłonione w konkursie. Próby materiałowe stanowią integralną część projektu, mając na celu zapewnienie wykonalności oraz sprawdzenie trwałości mebli/instalacji opartych na niekompletnych lub przedawnionych książkach przeznaczonych do utylizacji.

Koordynatorki projektu:

dr hab. Marta Płonka, ASP we Wrocławiu
prof. dr hab. Ewa Stańczyk-Hugiet, UE we Wrocławiu

Uczestnicy projektu:

Karolina Czajka, Wiktoria Juszczak, Natalia Król, Eryk Krynicki, Martyna Gorsk, Victoria Trzciński, Alicja Straczek, Julia Klejn, Weronika Roznerska, Klaudia Krzywiec, Milena Slosarczyk, Julia Klosowska, Natalia Korczynska, Viktor Todys, Julia Mielczarek, Julia Sobanska, Karolina Parys, Oliwia Polus, Alexandra Slavetskaya, Ania Wojciechowska, Dominika Ziomek.