Promotor w Szkole Doktorskiej

prof. Christopher Nowicki

Wydział Grafiki i Sztuk Mediów, Grafiki Artystyczny, Serigraph Studio

Charakterystyka działalności twórczej

Christopher Nowicki urodził się w Toledo w stanie Ohio w USA. W 1973 ukończył studia na Uniwersytecie w Toledo z tytułem Bachelor of Fine Art po studiach w prestiżowym Toledo Museum of Art. Uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle w 1977, gdzie był asystentem rekordu prof. Glen Alps. Jest profesorem wizytującym na Northeast Normal University w Changchun w Chinach oraz profesorem honorowym na Uniwersytecie Yanbian w Yanji w Chinach. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, znanym wykładowcą i kuratorem. Obecnie mieszka w Polsce od 25 lat i jest profesorem grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Najważniejsze osiągnięcia

1. 1993-2021 Summertime wizytujący artysta/drukarz, Alaska Indians Arts, Haines, Alaska. Współpracuje z rdzennymi artystami z północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku, odtwarzając ich projekty jako serigrafie z limitowanej edycji.
  2.  2013 Profesor Honorowy Uniwersytetu Yanbian, Yanji, Chiny. Nauczanie mezzotinty i kuratorstwo wystaw.
  3. 2013-2018 Profesor Wizytujący, Northeast Normal University, Changchun, Chiny. Dwa miesiące w roku prowadząc intensywny kurs techniki mezzotinty oraz kurator wystaw.
  4. 2020 Nagroda Dolnośląski ŚLĄSK od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego za rozwój kultury śląskiej. Organizacja i kuratorowanie ponad 30 wystaw grafiki polskiej w Polsce i za granicą m.in. w Chinach, Korei Południowej, Japonii i USA.
  5. Odznaka Honorowa Kultury Polskiej 2015 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Opieka promotorska

Język w jakim prowadzone będzie seminarium

język angielski (preferowany) i język polski

Charakterystyka projektów i badań, w które ma zostać włączony doktorant, w tym oczekiwane kompetencje praktyczne i teoretyczne doktoranta

Doktorant ma swobodę wyboru kierunku swoich badań, rozprawy i pracy magisterskiej. Postrzegam swoją pozycję jako przewodnika i asystenta technicznego, a nie dyktatora. Specjalizuję się w serigrafii i mezzotincie, ale jestem zorientowany we wszystkich tradycyjnych technikach graficznych. Postrzegam swoją pozycję jako promotora, aby pomóc kandydatowi w wyrażaniu i realizacji pomysłów artystycznych w najkorzystniejszy sposób prowadzący do pomyślnego zakończenia. Miałem zwycięskich doktorantów z Chin, Iranu, Polski, Hiszpanii i Włoch.

Charakterystyka współpracy dydaktycznej doktoranta z promotorem

Od kandydata oczekuję, że będzie mógł wziąć na siebie odpowiedzialność za nauczanie studentów pierwszego roku serigrafii, pomóc w utrzymaniu czystości w pracowni i asystować w pracowni podczas zajęć. Cenię życzliwość i uprzejmość oraz pracę zespołową.