Przejdź do treści

Promotor w Szkole Doktorskiej

prof. Kazimierz Pawlak

Wydział Ceramiki i Szkła; Katedra Szkła; Pracownia Projektowania Intuicyjnego

Charakterystyka działalności twórczej

Studiował w latach 1977-1982 w PWSSP we Wrocławiu /obecnie ASP im. E. Gepperta/. Dyplom z zakresu projektowania szkła w pracowni prof. Z. Horbowego. Od 1982 r. pracownik dydaktyczny uczelni wrocławskiej, obecnie profesor zwyczajny. Prowadzi jedną z pracowni dyplomujących dla studentów I i II stopnia studiów. Brał udział w 164 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Swoja prace prezentował na 10 wystawach indywidualnych w tym czterech zagranicznych. Realizuje obiekty i instalacje artystyczne ze szkła. W pracy badawczej podejmuje temat łączenia tradycyjnych technik szklarskich z włóknem szklanym.

Najważniejsze osiągnięcia

Grant Danish Arts Fundation – program badawczy wrzesień 2014
VITRUM TERRARUM – wystawa indywidualna towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny – Galeria ReMedium, Łódź 2016
INTERNATIONAL GLASS ART FESTIVAL Tianyuan 2016 – Tianyuan, Chiny / Członek Komitetu Artystycznego /

SZKŁO. MĘSKIE RYSY – Muzeum Sztuki Użytkowej, Poznań 2020 / kurator ze strony ASP/

Opieka promotorska

Język w jakim prowadzone będzie seminarium

polski

Charakterystyka projektów i badań, w które ma zostać włączony doktorant, w tym oczekiwane kompetencje praktyczne i teoretyczne doktoranta:

Projekty i badania będą obejmowały działania nad wykorzystaniem zgrzewanego i zatapianego w szkle włókna szklanego do kreacji użytkowych i artystycznych form. Łączenie tego materiału w procesie formowania szkła w technice hutniczej i technice kształtowania w piecach elektrycznych. Prowadzone będą badania nad możliwościami i sposobami formowania włókna szklanego w celu uzyskania półfabrykatów wykorzystywanych do dalszej, termicznej obróbki oraz próby doboru odpowiednich związków barwiących i sposobu ich aplikacji na pasma/siatkę z włókna szklanego, a także określenia zakresu temperatury wypału/zgrzewu dającej oczekiwane efekty wizualne.

Doktorant powinien posiadać średnio zaawansowaną wiedzę o technikach szklarskich, doświadczenie w technikach obróbki szkła i podstawową wiedzą na temat technologii szkła.

Charakterystyka współpracy dydaktycznej doktoranta z promotorem:

Doktorant powinien posiadać kompetencje i umiejętności pracy w grupie. Posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą projektowania, posiadać umiejętności organizatorskie, mile widziane byłoby

doświadczenie dydaktyczne. Powinien znać współczesne narzędzia i programy wykorzystywane do przygotowywania projektów, a także ich prezentacji.

Kontakt