Przejdź do treści

Promotor w Szkole Doktorskiej

dr hab. Wojciech Peszko

Wydział Ceramiki i Szkła, Katedra Szkła, Pracownia Podstaw Szkła Artystycznego

Charakterystyka działalności twórczej

Studia w PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła w latach 1982 - 87. Dyplom w pracowni prof. Henryka Wilkowskiego. W latach 1987 - 92 pracował jako projektant w Pieńskich Hutach Szkła. Od 1988 roku pracownik dydaktyczny ASP we Wrocławiu, obecnie profesor ASP. Aktualnie kieruje Pracownią Podstaw Szkła Artystycznego dla studentów I i II roku Katedry Szkła.

W swojej twórczości zajmuje się poszukiwaniem i tworzeniem języka form oraz przekazu wizualnego w szklanym tworzywie, związanego z interpretowaniem stanów emocjonalnych.

Najważniejsze osiągnięcia

  1. Wystawa zbiorowa: Dreamscapes 6 - Linz, Linz, Austria (2017)
  2. Wystawa zbiorowa: Lineart Flanders Expo in Geant, International Art Fair, Belgia (2012)
  3. Wystawa zbiorowa: Animal Planet, Europeum Glass Festival in Wrocław, Wrocław (2015)
  4. Kurator wystawy retrospektywnej twórczości prof. Zbigniewa Horbowego, Galeria Neon, Wrocław, (2018)
  5. Odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012)
Opieka promotorska

Język w jakim prowadzone będzie seminarium

polski

Charakterystyka projektów i badań, w które ma zostać włączony doktorant, w tym oczekiwane kompetencje praktyczne i teoretyczne doktoranta

Działania artystyczne i badawcze lokują się w obszarze pozwalającym na eksperymentowanie w tworzeniu rzeczywistości alternatywnej, wielowymiarowej, w której budowaniu wykorzystano zjawiska iluzji zachodzące w szklanym tworzywie.

Założeniem takich projektów jest prowokowanie odbiorców do percepcji szklanych kompozycji z motywami figuratywnymi, jako formy przeżywania i wizualizowania wrażeń emocjonalnych.

Kompetencje praktyczne doktoranta powinny obejmować doświadczenia związane z tworzeniem obiektów ze szkła opartych na indywidualnych eksperymentach warsztatowych i technologicznych.

Charakterystyka współpracy dydaktycznej doktoranta z promotorem

Współpraca w zakresie uczestniczenia w prowadzeniu zajęć z przedmiotu Podstawy Szkła Artystycznego dla studentów I i II roku powinna opierać się na założeniach programowych i edukacyjnych zawartych w sylabusach opracowanych dla pierwszych lat studiów w Katedrze Szkła. Wymaga to od doktoranta znajomości podstawowych procesów technologicznych i warsztatowych związanych z kształtowaniem szkła.

Oczekiwana jest wiedza teoretyczna na temat projektowania szkła oraz komunikatywność w konsultowaniu koncepcji artystycznych opracowywanych przez studentów I i II roku.