Poeci dla Tybetu

Poeci dla Tybetu

Poeci dla Tybetu to projekt literacki dla Tybetu i o Tybecie. Do projektu zostali zaproszeni poeci z całej Polski. Efektem tego jest książka artystyczna wykonana w trzech unikatowych egzemplarzach przez dr Annę Juchnowicz.

Te książki - amulety są przedmiotem licytacji, z której zysk będzie w całości przekazany na akcję „Niewidzialne Kajdany” prowadzoną przez polski oddział Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Książka w twardej oprawie według autorskiego pomysłu Anny Juchnowicz, z odkrytym grzbietem, w który wpleciony jest amulet zawieszony na czerwonej wstążce. Skład i dobór kolejności wierszy również należały do autorki. Niektóre z tych wierszy odzwierciedlają czyjś osobisty stosunek, z tutejszej perspektywy, do tego odległego kraju; inne nie dotyczą w ogóle Tybetu, czasem prowadząc dialog między sobą… a na końcu znalazły się te, które w najbardziej dobitny sposób przypominają o dramacie tego kraju.

Od autorki: "Tybet mnie fascynował już wtedy, kiedy studiowałam etnologię. Nie brakuje na świecie kultur, pradawnych jak i współczesnych, obdarzonych nieprzeciętnym zbiorowym rozumem, ale z jakiegoś powodu ta jedna ciągle jest usuwana z mapy świata przez kraj, który sam z siebie zrobił fabrykę tanich gadżetów… trochę jesteśmy wszyscy temu winni, za każdym razem gdy wydaje nam się, że bezwartościowa tandeta jest nam bardziej potrzebna, niż „droga środka”…" - Anna Juchnowicz

Link do licytacji, która potrwa do dnia 13 kwietnia:

https://allegro.pl/oferta/poeci-dla-tybetu-2019-artbook-7951930645

W roku 2010, w ramach fakultetu w Pracowni Rysunku Zawodowego prowadzonej przez ś.p. Profesora Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Anna Juchnowicz stworzyła m.in. książkę, którą do dziś można oglądać w wersji elektronicznej:

https://issuu.com/poeci/docs/poecidlatybetu

Poeci dla Tybetu:
https://www.facebook.com/Poeci-dla-Tybetu-110110729007366/

Organizatorzy
K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu im. Księcia Ludwika I
Niezależny Ośrodek Kultury Herbaciarnia

info: A. Juchnowicz

Galeria:

Więcej »