Konkurs „Debiuty - Młodzi w Starym”

Konkurs „Debiuty - Młodzi w Starym”

5 stycznia 2019 roku w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie został zaprezentowany konkursowy spektakl „Gloria Victis” w reżyserii Radosława B. Maciąga, ze scenografią i kostiumami autorstwa Jakuba Łukasza Syrkowskiego, studenta V roku Katedry Scenografii.

Do pierwszego etapu konkursu projektu „Debiuty - Młodzi w Starym” zarekomendowanych zostało 7 aplikacji twórców - studentów Wydziału Reżyserii Dramatu AST. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni studenci 2-5 roku i absolwenci dwóch ostatnich lat krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Zadaniem, które zostało przed nimi postawione jest opracowanie konspektu/scenariusza projektu związanego tematycznie z hasłem Niepodległość, w tym wypadku rozumianym także, jako niezależne i autonomiczne poszukiwanie własnego języka artystycznej ekspresji w ramach przygotowanych zdarzeń teatralnych, instalacji. Cały projekt musi być oparty o dzieła literatury polskiej.

Spektakl „Gloria Victis” znalazł się wśród 4 nagrodzonych spektakli i zostanie wdrożony do produkcji i publicznie zaprezentowany - spektakle mają szanse wejść na stałe do repertuaru Starego Teatru.

Konkurs „Debiuty – Młodzi w Starym” jest nawiązaniem do tradycji (dwie edycje projektu baz@rt) wprowadzania do orbity zainteresowań Narodowego Starego Teatru studentów szkoły teatralnej, którzy mają szansę zaistnieć jako młodzi twórcy. Głównym zadaniem projektu jest wykreowanie nowego pokolenia reżyserów, scenografów, aktorów i innych twórców.

Reżyseria: Radosław B. Maciąg

Dramaturgia: Radosław B. Maciąg / Tomasz Schaeffer

Scenografia i kostiumy: Jakub Łukasz Syrkowski

Światło i multimedia: Tomasz Schaeffer

zamieścił: Damian Banasz
Katedra Scenografii

Galeria:

Więcej »