Wrocławskie Środowisko Artystyczne

Wrocławskie Środowisko Artystyczne” to seria popularo-naukowa realizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Poświęcona jest najwybitniejszym osobistościom życia artystycznego Wrocławia. Cykl monografii – bogato ilustrowanych albumów, zawierających reprodukcje prac oraz ilustracje dokumentalne – zawiera analityczne i krytyczne teksty historyków sztuki.


Ma on na celu prezentację osiągnięć współczesnych twórców wrocławskich działających w zakresie różnych gatunków plastycznych – malarzy, grafików, ceramików, szklarzy i rzeźbiarzy oraz artystów operujących nowymi mediami. Albumy kierowane są do szerokiego kręgu odbiorców – zarówno we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku, jak i w Polsce oraz poza jej granicami (teksty równoległy polski i angielski). Wysoki poziom edytorski oraz oryginalny layout wydawnictwa zawdzięczają pracy artystów-grafików związanych z ASP.

Leon Podsiadły

Cezary Wąs, Leon Podsiadły, Wrocław 2012;

wyd. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu im. Eugeniusza Gepperta;
tekst angielski i polski, s. 124, 67 il. kolorowych, 55 il. cz.-b., okładka twarda
z obwolutą,

projekt graficzny: Joanna Skrzypiec,
zdjęcia: Stanisław Sielicki, archiwum artysty,

ISBN 978-83-60520-72-7

Leon Podsiadły
Urodzony w 1932 roku w Drocourt (department Pas-de-Calais), Francja. Rzeźbiarz, malarz i rysownik. W latach 1952–1956 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Profesor uczelni artystycznych w Conakry (Gwinea), Wrocławiu i Opolu. Kierownik Katedry Rzeźby (w latach 1980–1986), dziekan Wydziału malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (w latach 1980–1986). Członek oraz uczestnik wystaw Grupy Wrocławskiej. Laureat wielu nagród w dziedzinie rzeźby. Wychowawca kilku pokoleń rzeźbiarzy działających
w Polsce i za granicą. Autor szeregu pomników publicznych, rzeźb plenerowych oraz sepulkralnych w różnorodnych materiałach i technikach.