Wrocławskie Środowisko Artystyczne

Wrocławskie Środowisko Artystyczne” to seria popularo-naukowa realizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Poświęcona jest najwybitniejszym osobistościom życia artystycznego Wrocławia. Cykl monografii – bogato ilustrowanych albumów, zawierających reprodukcje prac oraz ilustracje dokumentalne – zawiera analityczne i krytyczne teksty historyków sztuki.


Ma on na celu prezentację osiągnięć współczesnych twórców wrocławskich działających w zakresie różnych gatunków plastycznych – malarzy, grafików, ceramików, szklarzy i rzeźbiarzy oraz artystów operujących nowymi mediami. Albumy kierowane są do szerokiego kręgu odbiorców – zarówno we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku, jak i w Polsce oraz poza jej granicami (teksty równoległy polski i angielski). Wysoki poziom edytorski oraz oryginalny layout wydawnictwa zawdzięczają pracy artystów-grafików związanych z ASP.

Michał Jędrzejewski

Anita Wincencjusz-Patyna, Michał Jędrzejewski, Wrocław 2011;

wyd. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu im. Eugeniusza Gepperta;
tekst angielski i polski, s. 124, 72 il. kolorowych, 66 il. cz.-b., okładka twarda
z obwolutą,

projekt graficzny Andrzej Moczydłowski,
zdjęcia: archiwum artysty, Stanisław Sielicki, Archiwum Teatru Polskiego
we Wrocławiu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu,

ISBN 978-83-60520-46-8

Michał Jędrzejewski
Urodził się w Łodzi w 1934 r. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się rysunkiem (bryły niemożliwe, rysunek satyryczny), malarstwem, grafiką warsztatową i projektową (plakat), scenografią teatralną i telewizyjną, wystawiennictwem i architelturą wnętrz. Współtwórca sensybilizmu. W latach 1952-1960 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta, Stanisława Pękalskiego oraz Władysława Winczego. Uczestniczył w studenckim ruchu teatralnym. Od 1970 roku pedagog w macierzystej uczelni (od 1991 profesor zwyczajny), w latach 1984-1990 sprawował funkcję rektora. Od 1993 roku pedagog w PWST. Członek Organisation Internationale des Scénographes, Techniciens et Architectes de Théâtre (OISTAT).