Wrocławskie Środowisko Artystyczne

Wrocławskie Środowisko Artystyczne” to seria popularo-naukowa realizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Poświęcona jest najwybitniejszym osobistościom życia artystycznego Wrocławia. Cykl monografii – bogato ilustrowanych albumów, zawierających reprodukcje prac oraz ilustracje dokumentalne – zawiera analityczne i krytyczne teksty historyków sztuki.


Ma on na celu prezentację osiągnięć współczesnych twórców wrocławskich działających w zakresie różnych gatunków plastycznych – malarzy, grafików, ceramików, szklarzy i rzeźbiarzy oraz artystów operujących nowymi mediami. Albumy kierowane są do szerokiego kręgu odbiorców – zarówno we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku, jak i w Polsce oraz poza jej granicami (teksty równoległy polski i angielski). Wysoki poziom edytorski oraz oryginalny layout wydawnictwa zawdzięczają pracy artystów-grafików związanych z ASP.

Ludwik Kiczura

Wrocławskie Środowisko Artystyczne

Barbara Banaś, Ludwik Kiczura, 2013

wyd. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu im. Eugeniusza Gepperta; 

tekst angielski i polski, s. 124, 93 il. kolorowych, okładka twarda z obwolutą,

ISBN 978-83-60520-86-4

Ludwik Kiczura 

Urodzony w 1934 roku we Lwowie. Artysta szkła. W latach 1954–1960 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) pod kierunkiem prof. Stanisława K. Dawskiego. Od 1960 roku związany z macierzystą uczelnią jako pedagog, wieloletni kierownik Katedry Szkła. Specjalizował się w szkle unikatowym ręcznie formowanym, opracował autorskie metody kształtowania szkła, eksperymentował z uszlachetnianiem mas szklanych w celu uzyskania oryginalnych efektów strukturalno-kolorystycznych. W latach 80. pracował w szkle optycznym, w kolejnej dekadzie wykorzystywał do swoich działań także metody piecowe – zgrzewania szkła w formach gipsowych i żeliwnych.