Przejdź do treści

Pracownia Scenografii Teatru Lalek

Dziewczynka w parku, Klaudia Laszczyk

Pracownia Dyplomująca

Program i cel

Głównym założeniem pracowni jest wykształcenie artystycznej świadomości w pojmowaniu teatru lalek jako odrębnej koncepcji teatralnej, korzystającej z plastyki jako pośrednika w dialogu z odbiorcą. Program nauczania ma za zadanie uwrażliwić na bogactwo znaczeń, jakie wnosi do spektaklu użycie szeroko rozumianej ożywionej formy, a także przekazać praktyczne rozwiązania z zakresu projektowania oraz realizacji oprawy plastycznej spektakli dla zróżnicowanych grup odbiorców.

Dzięki współpracy z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego we Wrocławiu studentki i studenci pracowni mają możliwość realizacji scenografii do etiud, małych form i spektakli. Program integracji stwarza możliwość uczestnictwa w całym procesie powstawania spektaklu, pozwala na uzyskanie w praktyce doświadczeń i kompetencji niezbędnych w zawodzie scenografa oraz daje okazję do nawiązanie kontaktów, przekładających się na współpracę w późniejszym życiu zawodowym.

Przedmioty

Scenografia Teatru Lalek Projektowanie Lalki i Maski
Program kładzie nacisk na umiejętność kreowania spójnego wizualnie i znaczeniowo świata z wykorzystaniem szeroko rozumianej formy plastycznej. Obejmuje wprowadzenie do tematyki teatru lalek, przegląd przez klasyczne i współczesne techniki animacyjne oraz ich możliwości w zakresie budowania postaci scenicznej w spektaklu. Osoby studiujące poznają technologie, mechanizmy i materiały stosowane przy realizacji lalek i masek teatralnych.

Zapisy

Zajęcia kierunkowe, obowiązkowe dla studentów kierunku Scenografia. Możliwość wyboru zajęć jako fakultetu przez osoby studiujące na innych kierunkach.

Lektury

  1. Sztaudynger J., Jurkowski H., Ryl H., Od szopki do teatru lalek, Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1961
  2. Jurkowski H., Dzieje teatru lalek, tom I i II, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Lublin 2014
  3. Kordjak J., Kopania K. (red.), Lalki: teatr, film, polityka, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2019
  4. Żeromska E., Maska na japońskiej scenie, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2003
  5. kwartalnik Teatr Lalek, Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA