Artur Skowroński

Artur Skowroński
artur-skowronski.pl

Urodził się w 1970 roku w Głuszycy. Od 1997 roku absolwent Wydziału Grafiki ASP we Wrocławiu. Dyplom zrealizował w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Haliny Pawlikowskiej, uzupełniony projektowaniem graficznym w Pracowni prof. Jana Jaromira Aleksiuna. Od 1997 do 2004 roku asystent w tejże Pracowni. W latach 2010‒2017 kierował studiami niestacjonarnymi Projektowanie Graficzne. Aktualnie prowadzi Pracownię Reklamy i Informacji Wizualnej w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów.

Na polu grafiki projektowej zajmuje się plakatem, książkami, identyfikacją wizualną. Plakat – zagadnienia związane ze zjawiskami społecznymi i politycznymi oraz tematyką kulturalną promującą sztukę i naukę. Książka – wydawnictwa albumowe, katalogi, pozycje naukowe, tomiki wierszy, literatura piękna (ASP Wrocław, OPiP, Galeria Miejska we Wrocławiu, Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, ESK 2016). Identyfikacja wizualna – serie wydawnicze oraz kreowanie wizerunku wydarzeń kulturalnych i marki (Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdrój, Centrum Historii Zajezdnia, Solidarny Wrocław, AIAS).

Zdobył 18 nagród, m.in.: III Nagroda w Konkursie Graficznym im. J. Gielniaka (Jelenia Góra, 1997), I Nagroda i Złoty Medal w Ural Print Triennial (Rosja, Ufa, 2000), Nagroda Specjalna za drzeworyty w "4th KIWA" (Japonia, Kioto, 2003), Główna Nagroda w konkursie na logo Międzynarodowego Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS (Wrocław, 2009), Nagroda Regulaminowa w konkursie na plakat „200-lecie urodzin Fryderyka Chopina” (Warszawa, 2010), Nagroda Fundowana w 22 Biennale Plakatu Polskiego (Katowice, 2011)

Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach, m.in.: w Urugwaju, Korei, Japonii, Hiszpanii, w Czechach, Iranie, Rosji, Portugalii, Macedonii, Tajwanie, Serbii, Niemczech, na Węgrzech, Białorusi, Litwie, Ukrainie, Słowacji, Peru.

Wystawy indywidualne:

1996    „Sapiens” Muzeum Regionalne, Środa Śląska;

1997    wystawa podyplomowa „Tworzywo a forma” Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław;

„Granice pionu” Piwnice BWA, Wrocław;

2000    „Cyberhumanoid” Muzeum ASP, Wrocław;

„Homunculus – MCMXCIX” BWA, Jelenia Góra;

2002    „Głowy” Centrum Kultury „Muza”, Lubin;

„130dB” (wystawa towarzysząca Międzynarodowym Spotkaniom Jazzowym) Galeria Edukacji Twórczej, Głogów;

„?” (z Małgorzatą Warlikowską) Galeria „Na Wieży”, Gdańsk;

2003    „Grafika i nie tylko” Galeria ASP, Łódź;„ : ) ” Galeria Impart, Wrocław;

2004    „Heads” Bashkortostan National M. Nesterov Art Museum, Ufa, Republika Baszkortostan, Rosja;

2005    „Z profilu” (w ramach Satyrykonu) Centrum Kultury „Muza”, Lubin;

2006    „Znak, rytm, metafora” Galeria Trzech Ram, Wrocław;