Smaza-Gralak Urszula

prof. dr hab. Urszula Smaza-Gralak

Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii

Wydzial Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii

Katedra Scenografii

dziekanawiw@asp.wroc.pl

usg@asp.wroc.pl


Prowadzone przedmioty­

Zajęcia projektowe


Urodzona w 1956r. w Bielsku-Białej, w 1983 r. ukończyła studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z zakresu Projektowania Graficznego zrealizowała pod kierunkiem prof. Jana Jaromira Aleksiuna, aneks dyplomowy w pracowni prof. Eugeniusza Get-Stankiewicza. Od roku 1987 jest związana z Wydziałem  Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W roku 2004 uzyskała stopień doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej Architektura Wnętrz, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie Sztuk Projektowych. W roku 2011 wykonywała obowiązki Prodziekana, a od  roku 2012 pełni funkcję Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

Autorka  kompleksowych  opracowań  projektów wystawienniczych, aranżacji przestrzeni i  realizacji ekspozycji podczas krajowych i międzynarodowych targów, sympozjów i kongresów. Współprojektantka  dwóch jubileuszowych wystaw Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta z okazji 50. i 60. lecia Uczelni, inicjator i aranżer wystaw Wrocław-Kowno, Kowno-Wrocław, Z wnętrza do wnętrza, zrealizowanych dla Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu, autorka  koncepcji wystawy stałej izb pamięci dla Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy, autorka koncepcji i kompleksowej realizacji wystawy Urszula Smaza-Gralak do kwadratu oraz  indywidualnej wystawy zatytułowanej z cyklu do kwadratu Urszula Smaza-Gralak prezentuje TEMAT KOBIETA.

Pomysłodawczyni projektu TRANSDESIGN - partnerstwo transgraniczne, dialog twórczych postaw, realizowanego wieloetapowo z partnerem czeskim w roku 2015  i niemieckim w roku 2017, prezentującego dokonania akademickiego środowiska projektantów na arenie międzynarodowej.

Promotor w postępowaniach  o nadaniu tytułu doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu światowej sławy foto – kompozytorowi  Ryszardowi  Horowitzowi (2012) oraz włoskiemu artyście, projektantowi i myślicielowi, Alessandro Mendiniemu (2014). Propagator idei związanych z programem sztuk wizualnych i promocją Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Opiekun merytoryczny opracowania dokumentacji do wniosku o uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego dla Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa,  dokumentacji Wydziału do  oceny parametrycznej jednostek naukowych i oceny instytucjonalnej Wydziału. 

Autor tekstów do publikacji, katalogów oraz pism  artystycznych – FORMAT i DYSKURS, recenzent w postępowaniach kwalifikacyjnych, juror w konkursach z zakresu projektowania graficznego, wystawiennictwa oraz stylizacji i ubioru.

Wielokrotnie nagradzana nagrodami Rektora ASP, w roku 2014, nagrodą indywidualną I stopnia za całokształt osiągnięć naukowych, artystycznych i organizacyjnych na polu promocji Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa, w roku 2015 indywidualną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia organizacyjne a w roku 2018 nagrodą specjalną Rektora ASP za całokształt dorobku i złotą odznaką Towarzystwa Miłośników Wrocławia za numerem 3043 za długoletnią działalność na rzecz Wrocławia i jego mieszkańców.

Uprawiane dyscypliny: wystawiennictwo, grafika użytkowa, projektowanie ubioru.

Urszula Smaza - Gralak Fot. Czesław Chwiszczuk