Smaza-Gralak Urszula

Adiunkt dr hab. Urszula Smaza - Gralak
Wydzial Architektury Wnętrz i Wzornictwa
Katedra Scenografii
Pracownia ubioru kreacyjnego

Absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Dyplom (1983) z zakresu Projektowania Graficznego zrealizowała pod kierunkiem prof. Jana Jaromira Aleksiuna, aneks dyplomowy w pracowni prof. Eugeniusza Geta- Stankiewicza.

Od roku 1987 jest związana z Wydziałem Architektury Wnętrz
i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W roku 2004 uzyskuje stopień doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej architektura wnętrz, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych.

W roku 2011 wykonywała obowiązki Prodziekana a od roku 2012 pełni funkcję Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

Autorka kompleksowych opracowań projektów wystawienniczych, aranżacji przestrzeni i realizacji ekspozycyjnych podczas krajowych
i międzynarodowych targów, sympozjów i kongresów, współprojektantka dwóch jubileuszowych wystaw Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta z okazji 50. I 60. lecia Uczelni, pomysłodawczyni i aranżer wystaw „Wrocław - Kowno, Kowno - Wrocław”, „Z wnętrza do wnętrza”, zrealizowanych dla Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu, autorka koncepcji wystawy stałej izb pamięci dla Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy, autorka koncepcji i kompleksowej realizacji wystawy habilitacyjnej „urszula smaza - gralak do kwadratu”.

Promotor w postępowaniach o nadaniu tytułu doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu światowej sławy foto - kompozytorowi Ryszardowi Horowitzowi (2012) oraz włoskiemu artyście, projektantowi i myślicielowi, kreatorowi nowego rozumienia sztuk Alessandro Mendiniemu (2014), opiekun merytoryczny opracowania dokumentacji do wniosku o uzyskanie dla Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego, recenzent prac dyplomowych, autor artykułów w pismach artystycznych FORMAT
i DYSKURS, juror w konkursach z zakresu projektowania graficznego, wystawiennictwa oraz stylizacji i ubioru.

Wielokrotnie nagradzana nagrodami Rektora, w roku 2014, nagrodą indywidualną I stopnia za całokształt osiągnięć naukowych, artystycznych i organizacyjnych na polu promocji Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

Prowadzi zajęcia z zakresu Podstaw Projektowania w Katedrze Architektury Wnętrz na pierwszych latach studiów obu form kształcenia oraz Podstaw Projektowania i Projektowania Ubioru Kreacyjnego w Katedrze Scenografii.

Uprawiane dyscypliny: wystawiennictwo, grafika użytkowa, projektowanie ubioru.

e -mail: dziekanawiw@asp.wroc.pl

Urszula Smaza - Gralak Fot. Czesław Chwiszczuk