Przejdź do treści

Czesław Zuber

artysta i projektant

Urodził się w 1948 r. w Przybyłowicach. W 1974 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1982 r. mieszka i pracuje w Paryżu.

W latach 1975-1979 był projektantem w Hucie Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy. Jak zauważa prof. Małgorzata Dajewska (promotor doktoratu) już w tamtym czasie „podejmował bardzo nowatorskie próby abstrakcyjnych, rzeźbiarskich rozwiązań w obszarze kolorowego szkła dmuchanego, które swą formą i ekspresją znacznie odbiegały od stereotypu szklarskiej produkcji. Powstawały wówczas interesujące obiekty intencjonalne, które nawiązywały do ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej.” Efektem przeniesienia się do Paryża był, między innymi, kontakt artysty z blokami szkła optycznego (produkowanego na potrzeby armii), a także neoekspresjonistyczną twórczością „Nowych Dzikich”. Na nich Czesław Zuber oparł swą późniejszą twórczość, wkładając w nią „intensywne emocje, ekspresję, głębokie przemyślenia i trafne, obrazowe, często dobitne komentarze. (…) porzucenie technik hutniczych na rzecz wielkoformatowych brył rzeźbiarsko opracowywanych i pokrywanych wielokolorowymi reliefami o malarskim działaniu doprowadziło do wyodrębnienia się charakterystycznego (…) oblicza twórczego artysty.” (prof. M. Dajewska)

Zainteresowania twórcze Czesława Zubera wykraczają poza działalność w dziedzinach plastycznych. Jeszcze podczas studiów, w 1967 r. zaczął występować jako aktor w studenckim Teatrze Mimu „Gest”, z którym współpracował do 1975 r. W latach 1976-1980 był związany z teatrem „Laboratorium” Jerzego Grotowskiego, uczestnicząc w wielu projektach parateatralnych.

Swe szklane rzeźby Czesław Zuber prezentował na ponad 40 wystawach indywidualnych, w tym w: Muzeum Okręgowym w Jeleniej Górze w 1981 r., Galerie Artitude w Paryżu w 1985 r., Galerie Trois w Genewie w 1987 r., Galerie D.M. Sarver w Paryżu w 1989 r., Heller Gallery w Nowym Jorku w 1992 r., Yokohama Museum of Art w 1995 r., National Liberty Museum w Filadelfii w 2004 r., Art Symbol Gallery w Paryżu w latach 2010, 2011 i 2013. Jego prace zyskały uznanie na całym świecie. Znajdują się w zbiorach wielu prestiżowych placówek muzealnych, w tym takich jak: The Corning Museum of Glass w Corning, Museum of Art & Design w Nowym Yorku, Kunstmuseum w Düsseldorfie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Musée des Arts Décoratifs et Fonds National d'Art Contemporain w Paryżu, The National Museum of Modern Art w Tokyo, Musée de Design et d'Arts Appliqués Contemporains w Lozannie.

Artysta jest laureatem wyróżnienia na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Unikatowego i Przemysłowego w Katowicach w 1979 r., wyróżnienia na wystawie Coburger Glasspreis w Coburgu (Niemcy) w 1985 r., Złotego Medalu w konkursie American Inter Faith Institute w Filadelfii (USA) w 1992 r. W 1980 r. otrzymał stypendium artystyczne polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 1987 r. stypendium artystyczne francuskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2013 r. za swe artystyczne dokonania Czesław Zuber uhonorowany został przez Ministra Kultury i Sztuki Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Tytuł doktora honoris causa ASP we Wrocławiu otrzymał w 2016 r.