Sztuka Mediów
Perspektywy zawodowe:
Absolwent jest przygotowany do samodzielnej oraz zespołowej pracy twórczej
o charakterze artystycznym lub projektowym w obszarze multimedialnym, obejmującym: nowoczesne techniki zapisu oraz edycji obrazu i dźwięku, projektowanie aplikacji i instalacji interaktywnych, projektowanie gier komputerowych oraz aplikacji mobilnych. Dzięki nabytej wiedzy teoretycznej i umiejętnościom praktycznym jest gotowy do aktywnego uczestnictwa w kulturze, z uwzględnieniem rynku sztuki,
mediów oraz reklamy. Posiada kwalifikacje do prowadzenia działalności w zakresie upowszechniania i promocji sztuki mediów w instytucjach kultury i środkach
masowego przekazu oraz pracy w sektorze IT.
Więcej informacji na stronie kierunku: mediaart.asp.wroc.pl i facebooku
Studia stacjonarne pierwszego stopnia
SZTUKA MEDIÓW
EGZAMIN WSTĘPNY
Egzamin wstępny na kierunek Sztuka Mediów Studia pierwszego stopnia jest egzaminem konkursowym przeprowadzonym w trybie On-line. Wynik egzaminu stanowi łączna ilość punktów uzyskanych z jego punktowanych części.
I etap
Dopuszczenie do egzaminu praktycznego. Sprawdzenie trafności wyboru przez kandydata kie-runku studiów w oparciu o przedstawione PORTFOLIO dotychczasowych prac plastycznych. Prace plastyczne (PORTFOLIO) wraz z potwierdzeniem opłaty za egzamin wstępny powinny być dostarczone przez kandydata za pośrednictwem systemu rekrutacji elektronicznej.
W portfolio oczekiwane są prace z poniższych zakresów i w ilościach:
• rysunku i malarstwa (min. 5 – max. 20);
• filmu lub animacji ( max. 5 o łącznej długości do 5 min), fotografii lub fotoobiektów lub fotoinstalacji (max. 20).
• Opcjonalnie strony internetowe w formie zrzutów ekranu (max. 5). W przypadku pre-zentacji interaktywnych nagranie ekranu (max. 3 o łącznej długości do 90 s)
Wymogi formalne dotyczące cyfrowych reprodukcji prac:
dokumentacja prac artystycznych/projektowych w następujących formatach:
- prace cyfrowe statyczne (fotografia artystyczna, grafika komputerowa, projektowanie gra-ficzne itp.): pliki JPEG lub PNG, przestrzeń kolorystyczna sRGB, w rozmiarze do prezenta-cji ekranowej – dłuższy bok 2000 px;
- fotografie dokumentacyjne (dokumentacja rysunków, prac malarskich, działań artystycz-nych, obiektów, wydawnictw itp.): pliki JPEG lub PNG, przestrzeń kolorystyczna sRGB, w rozmiarze do prezentacji ekranowej – dłuższy bok 2000 px (w uzasadnionych przypadkach jeśli nie ma możliwości pozyskania reprodukcji w powyżej podanym rozmiarze, dopusz-czalne jest załączenie ich w mniejszym rozmiarze jednak nie mniejszym niż dłuższy bok 1000 px).
Przesyłane pliki powinny zostać opisane w systemie rekrutacji elektronicznej.
Opisy powinny zawierać:
• tytuł pracy (zgodny z nazwą pliku)
• rok powstania
• wymiary oryginału
• opis techniki wykonania
animacje, filmy:
• format kodowania H.264, wskazane rozszerzenie pliku mp4
• standard video: HD (1280x720) lub FullHD (1920x1080px)
• animacje wektorowe: wskazany format .SWF;
interaktywne prezentacje i strony internetowe:
• zrzuty ekranu (max. 5).
• nagranie ekranu (max 3 o łącznej długości do 90 s)
Przesyłane pliki powinny zostać opisane w systemie rekrutacji elektronicznej. Opisy powinny zawierać:
• tytuł pracy (zgodny z nazwą pliku)
• rok powstania
• wymiary oryginału
• opis techniki wykonania
Nazwa pliku musi zawierać nazwisko i imię, tytuł pracy i trzycyfrowy nr porządkujący oraz powinna być zgodna z poniższym schematem:
Nazwisko_Imię_Tytuł_pracy_001.JPG
II etap
- Osoby które przejdą do II etapu otrzymują drogą elektroniczną zadania specjalistyczne.
Zadania te muszą zrealizować w ciągu 24 godzin i zamieścić w systemie rekrutacji elektronicznej. Zadania specjalistyczne weryfikują potencjał kreacyjny kandydata oraz predyspozycje i umie-jętności w zakresie kompozycji kadru fotograficznego i filmowego, formułowania narracji obra-zowej i tworzenia związków logicznych treści i obrazu oraz operowania kolorem.
2. Prezentacja i omówienie przez kandydata własnych koncepcji i realizacji wizualnych zawar-tych w PORTFOLIO oraz zadań zrealizowanych w trakcie egzaminu ( pkt a).
Punktacja poszczególnych etapów egzaminu wstępnego
- I etap portfolio od 0 do 10 pkt
Minimalna liczba konieczna do kwalifikacji do dalszego etapu - 5 pkt.,
- II etap rozmowa oraz prezentacja i omówienie zadania specjalistycznego od 0 do 20 pkt.
Ilość punktów z obu etapów od 0 do 14 powoduje niezaliczenie egzaminu.
Studia drugiego stopnia
SZTUKA MEDIÓW
Egzamin wstępny na studia drugiego stopnia na kierunku Sztuka Mediów jest egzaminem konkursowym przeprowadzonym w trybie On-line, który polega na prezentacji i omówieniu przez kandydata własnych koncepcji arty-stycznych i realizacji wizualnych zawartych w elektronicznym PORTFOLIO.
Prace plastyczne (PORTFOLIO) wraz z potwierdzeniem opłaty za egzamin wstępny powinny być dostarczone przez kandydata za pośrednictwem systemu rekrutacji elektronicznej.
O przyjęciu na stacjonarne studia drugiego stopnia na kierunku Sztuka Mediów mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia na tym kierunku oraz absolwenci studiów pierwsze-go i drugiego stopnia o umiejętnościach zbliżonych do absolwentów studiów pierwszego stopnia Sztuki Mediów. Nabór przeprowadzony jest w trybie konkursowym. O przyjęciu na studia de-cyduje ilość punktów przyznanych przez komisję egzaminacyjną.
Zadaniem egzaminu jest sprawdzenie:
- trafności wyboru kierunku studiów drugiego stopnia przez kandydata, w oparciu o jego dotychczasowy przebieg studiów oraz dokonania plastyczne,
- umiejętności kandydata w świadomym wykorzystaniu narzędzi i języka nowych me-diów (multimedia, fotografia, film, komputer, internet, audio) oraz form klasycznych (rysunek, grafika projektowa, inne),
- zdolności kandydata w obrazowym kojarzeniu i przedstawianiu pojęć i idei,
- umiejętności kandydata w werbalizowaniu własnych koncepcji i przedstawień wizual-nych.
Forma egzaminu:
egzamin jest jednoetapowy, egzamin ma charakter prezentacji przygotowanego przez kan-dydata zestawu prac plastycznych w formie elektronicznej, przesłanych za pośrednictwem systemu rekrutacji elektronicznej :
- prace cyfrowe statyczne (fotografia artystyczna, grafika komputerowa, projektowanie gra-ficzne itp.): pliki JPEG lub PNG, przestrzeń kolorystyczna sRGB, w rozmiarze do prezentacji ekranowej – dłuższy bok 2000 px (min. 10 max. 20).
- fotografie dokumentacyjne (dokumentacja rysunków, prac malarskich, działań artystycz-nych, obiektów, wydawnictw itp.): pliki JPEG lub PNG, przestrzeń kolorystyczna sRGB, w rozmiarze do prezentacji ekranowej – dłuższy bok 2000 px (min. 10 max. 20).
W uzasadnionych przypadkach jeśli nie ma możliwości pozyskania reprodukcji w powyżej podanym rozmiarze, dopuszczalne jest załączenie ich w mniejszym rozmiarze jednak nie mniejszym niż dłuższy bok 1000 px .
Przesyłane pliki powinny zostać opisane w systemie rekrutacji elektronicznej Akademus.
Opisy powinny zawierać:
• tytuł pracy (zgodny z nazwą pliku)
• rok powstania
• wymiary oryginału
• opis techniki wykonania
animacje, filmy:
format kodowania H.264, wskazane rozszerzenie pliku mp4
standard video: HD (1280x720) lub FullHD (1920x1080px)
animacje wektorowe: wskazany format .SWF;
interaktywne prezentacje i strony internetowe: w formie zrzutów ekranu (max. 5).
W przypadku prezentacji interaktywnych nagranie ekranu (max 3 o łącznej długości do 90 s)
Nazwa pliku musi zawierać nazwisko, imię tytuł pracy i trzycyfrowy nr porządkujący oraz po-winna być zgodna z poniższym schematem:
Nazwisko_Imię_Tytuł_pracy_001.JPG
Punktacja:
- Komisja ocenia w czasie rozmowy kompetencje, prace i umiejętności kandydata w skali od 0 do 10.
Ilość punktów od 0 do 3 powoduje niezaliczenie egzaminu.