Przejdź do treści

V Pracownia Malarstwa

Pracownia Dyplomująca

Pogram kształcenia zakresie malarstwa obejmuje studentów kierunku malarstwa, oraz pozostałych specjalności: grafika,ceramika,szkło, rzeźba.

Zakres kształcenia studentów obejmuje lata studiów II-V

Podstawowym założeniem w pracy dydaktycznej jest nabywanie,oraz pogłębianie przez studentów umiejętności i wiedzy w zakresie kształtowania własnej wypowiedzi artystycznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na wzajemną współzależność formy i treści dzieła artystycznego. Wykształcenie świadomej motywacji w pracy artystycznej.Poznawanie i zrozumienie kreacji artystycznej.Zgłębianie możliwości języka plastycznego dającego w dalszym rozwoju możliwość samodzielnej pracy twórczej. Zachowanie indywidualności studenta, swobody w wyborze środków wypowiedzi rozwijających świadomośćartystyczną. Realizacja programu pracowni zmierza także do samookreślenia postawy artystycznej studenta wobec tradycji i współczesności.

Metody pracy

  • swoboda i samodzielność w poszukiwaniach artystycznych,
  • kreacyjna metoda pracy nad obrazem,obiektem artystycznym,
  • poszukiwanie własnej metody pracy, która prowadzi do formułowania własnej wypowiedzi po przez doświadczanie i eksperymentowanie w zakresie działań plastycznych,
  • różnicowanie, oraz stopniowanie trudności zadań semestralnych odpowiednio do kierunku i roku studiów.

Przeglądy prac studenckich

Przeglądy prac malarskich odbywają się regularnie. Są to rozmowy indywidualne dydaktyków ze studentami, mające na celu pomoc i ukierunkowanie pomysłów,prób i eksperymentów, które to powinny przeradzaćsię w realizacje. Istotne są również konfrontacje z innymi pracami studentów.Poddane analizie, porównaniom, poszukiwaniom odniesień w tradycji sztuki i współczesności, może dać efekt pożądany lub bliski zamysłom przyszłych artystów. Pracownia stawia na samodzielne myślenie, indywidualizm, rozwój artystyczny, umiejętność konfrontacji z własną postawą artystycznąwobec propozycji innych.