MENDINI- Maestro del Design

MENDINI- Maestro del Design

Wystawa mistrza projektowania w Muzeum Architektury i Galerii Neon.

MENDINI


Kurator/Art Director

Dorota Koziara


Organizatorzy

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu 

foto. Alek Figura


***

Uroczysta ceremonia przyznania tytułu Doctor Honoris Causa

1 grudnia 2014 roku

godz. 11.00

Aula Leopoldina, Uniwersytet Wrocławski

Plac Uniwersytecki 1

Uroczyste otwarcie wystawy 

2 grudnia  2014 roku

godz. 17.00

Galeria Neon

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 

ul. Traugutta 21


godz. 18.00

Muzeum Architektury we Wrocławiu

 ul. Bernardyńska 5Wystawa czynna od 3 grudnia 2014 do 15 marca 2015 roku.

Spotkanie Alessandro Mendiniego ze studentami 

3 grudnia 2014

godz. 12.00

Sala Audiowizualna

ul. Traugutta 21

spotkanie transmitowane będzie online


***
 

Pierwsze dni grudnia tego roku będą szczególne dla miasta Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wystawa Alessandro Mendiniego  w Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz w Galerii Neon Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu będzie częścią programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Bogaty program będzie okazją do bliższego zapoznania się  z twórczością światowej sławy architekta, projektanta, mistrza designu, krytyka oraz redaktora wielu pism z dziedziny architektury, projektowania i sztuki, wielokrotnego dyrektora najstarszego na świecie branżowego czasopisma Domus.

Organizatorem wystawy jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz jedyne w Polsce Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Kuratorem i dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Dorota Koziara  – pochodząca z Dolnego Śląska projektantka, artystka i wieloletnia współpracowniczka Atelier Mendini, od kilku lat właścicielka własnego studia w Mediolanie. Projekty jej autorstwa będziemy mogli zobaczyć w przyszłym roku, 9 października 2015 nastąpi otwarcie wystawy jej prac w salach Ratusza Miejskiego we Wrocławiu 

Wystawa MENDINI zorganizowana została we współpracy z INTERNI MAGAZINE, jednym z najważniejszych pism branżowych z zakresu wystroju wnętrz i współczesnego designu na świecie obchodzącym w tym roku swoje 60-lecie. Wielowymiarowa ekspozycja będzie pierwszą prezentacją twórczości Mistrza, której organizatorem jest państwowa uczelnia artystyczna. 1 grudnia w przepięknym wnętrzu Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu w osobie Rektora Prof. Piotra Kielana przyzna Alessandro Mendiniemu zaszczytny akademicki tytuł Doctora Honoris Causa. Promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu jest Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa dr hab. Urszula Smaza-Gralak. 

Prezydent Miasta Wrocławia z ramienia Urzędu Miejskiego Wrocławia zaproponował Alessandro Mendiniemu wykonanie projektu plenerowej rzeźby, która miałaby powstać w przestrzeni miasta. Wybrany z kilku przedłożonych koncepcji model  zostanie zaprezentowany na otwarciu wystawy we wnętrzach Muzeum Architektury we Wrocławiu. 

Na wrocławskiej wystawie znajdą się zarówno rzeźby i instalacje, projekty architektoniczne oraz projekty dla przemysłu, jak i unikaty autorstwa tego wielkiego architekta. Będzie to m.in. kolekcja dzieł pochodząca z Fondation Cartier pour l’art contemporain w Paryżu, do której należą instalacje Petite Cathedrale, Grande Poltrona di Proust, rzeźba Cavaliere i inne obiekty. 

Z zaprojektowanego przez Atelier Mendini w Holandi Groninger Museum (będącego w posiadaniu największej kolekcji Alessandro Mendiniego) zobaczymy we Wrocławiu Tete Gèante oraz zbiór laminatów zaprojektowanych przez Mendiniego dla firmy Abet Laminati, które zrewolucjonizowały świat współczesnej architektury

Ze zbiorów włoskiej Fondazione Bisazza, fundacji sztuki współczesnej stworzonej przez jednego z większych producentów mozaiki szklanej na świecie, dla której Alessandro Mendini pracował przez lata w roli dyrektora artystycznego tworząc kolorystykę mozaik i kolekcji, we Wrocławiu zobaczymy dziewięć 2-metrowych rzeźb z mozaiki w kolorze złotym Mobili per Uomo

Z prywatnej kolekcji Cleto Munari przyjedzie do Wrocławia Mobile Venice

W Muzeum Architektury będzie można również zobaczyć kilkanaście miniaturowych obiektów z brązu z kolekcji Short Stores, a ze zbiorów Superego – rzeźby ceramiczne Colonne, będące dwumetrowymi, barwnymi obiektami przypominającymi kształtem formy antropomorficzne.

Atelier Mendini udostępni obszerną kolekcję unikatowych obiektów: słynny fotel Poltrona Proust w różnych wariantach, meble z serii Redesign, która w latach 80-tych zrewolucjonizowała świat designu,  kolekcję ceramiki wykonanej w słynnej tradycyjnej technice koreańskiej celadon, serię waz z paper mâché, specjalny projekt socjalny realizowany we współpracy z więźniami jednego z większych więzień we Włoszech Rebbibia, serię przedmiotów i obiektów Proust, w tym słynne Oggetto Banale Proust, oraz wiele innych dzieł mistrza.

W Muzeum Architektury będzie można obejrzeć także szereg modeli architektonicznych zrealizowanych w różnych miejscach na świecie.  Wśród nich projekt Groninger Museum w Holandii, Torre w Hiroszimie w Japonii, Fabryka Alessi we Włoszech i wiele innych. Zaprezentowanych będzie też około 60 zdjęć skończonych realizacji architektonicznych.

Z Triennale w Mediolanie, najważniejszej instytucji we Włoszech zajmującej się designem i architekturą, do Wrocławia przyjadą oryginalne szkice wielu projektów, zarówno tych związanych z architekturą i designem, jak i innymi dziedzinami sztuki. 

Triennale od kilku lat  jest w posiadaniu wszystkich szkiców, które wychodzą spod ręki Mistrza. 

Na wrocławskiej wystawie zobaczymy też efekt świetnego połączenia sztuki z przemysłem, tak typowego dla Mendiniego – dużych rozmiarów obiekty rzeźbiarskie przeznaczone dla przestrzeni publicznej: lampy, wazy i siedziska, produkowane przez  firmy Schoenhuber Franchi oraz Slide. 

Czterometrowe rzeźby Bomarzo z produkcji Schoenhuber Franchi zostaną pokazane w przestrzeniach i galeriach Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, natomiast obiekty Here, There, Glace z produkcji Slide w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Alessandro Mendini często występuje w roli dyrektora artystycznego licznych marek. We Wrocławiu pokażemy efekty tej kooperacji – projekty dla firm, które dzięki współpracy z Alessandro Mendinim doszły do poziomu przodujących w dziedzinie designu, wyznaczając tym samym nowe kierunki. Należą do nich słynne firmy Alessi, Bisazza, Swatch oraz firmy, z którymi współpracuje od lat jako projektant, takie jak Venini, Abet Laminati, Magis, Olivari, Porro, Ramun, Swarovski, Zerodisegno i wiele innych.

Wrocławska wystawa będzie podsumowaniem całokształtu wieloletniej pracy tego wielkiego artysty, ale głównie skupiać się będzie na realizacjach powstałych w ciągu ostatnich 10 lat. Będzie też znakomitą okazją do zaprezentowania szerokiej międzynarodowej publiczności miasta Wrocław jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a mieszkańcom samego Wrocławia przybliży postaci Alessandro Mendiniego oraz Francesco Mendiniego, którzy współtworzyli Atelier Mendini.

Wrocławska wystawa jest też podsumowaniem ważnego roku dla wielu instytucji i międzynarodowych firm, z którymi Mendini współpracuje od lat. W tym roku Groninger Museum w Holandii,  którego projekt powstał właśnie w Atelier Mendini i z którego do Wrocławia przyjedzie część zbiorów, obchodzi swoje 20-lecie. 

30-lecie istnienia obchodzi Fondation Cartier pour l’art contemporain, z którego przyjeżdża do Wrocławia znaczna część zbiorów.  Jubileusz 20-lecia obchodzi również słynna, zaprojektowana przez Alessandro Mendiniego kolekcja przedmiotów Anna G z firmy Alessi, a 60-lecia – pismo Interni Magazine, które jest jednym z najważniejszych na świecie czasopism z dziedziny projektowania.

Organizatorem wydarzenia są  Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu.


***


Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
kształci studentów w różnych kierunkach artystycznych i projektowych, takich jak malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika warsztatowa, grafika projektowa, multimedia, architektura wnętrz, wzornictwo przemysłowe. Uczelnia ma wspaniale rozwinięty, jedyny w kraju kierunek szkła i ceramiki oraz  pracownię projektowania środków transportu. 

Jej absolwenci to często główni projektanci w dużych koncernach samochodowych znanych marek. Wystawą Mendini Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu inicjuje program wielkich wydarzeń związanych z promocją designu w Polsce. W tym roku po raz pierwszy zaprezentowała się w ramach Salone del Mobile 2014 w Mediolanie w Dorota Koziara Studio/Gallery. Wystawa organizowana we współpracy z Konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie. 

W ciągu swej 60-letniej historii uczelnia była i jest  znaczącym ośrodkiem kulturalnym i opiniotwórczym. Jest organizatorem cyklicznych konkursów, których celem jest promowanie wartościowych zjawisk artystycznych, m.in. Konkursu im. Eugeniusza Gepperta, Krajowej Wystawy Malarstwa Młodych oraz Międzynarodowego Konkursu Rysunku, stanowiącego kontynuację Triennale Rysunku. Od 1991 roku ukazuje się kwartalnik Format. Dzięki staraniom jego redaktora Andrzeja Saja jest on jednym z najlepszych profesjonalnych ogólnopolskich czasopism na temat współczesnych sztuk wizualnych.

W 2012 roku otworzono nowy gmach, zwany Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności, który spełnia rolę dydaktyczno-warsztatową. W budynku, wyposażonym w najnowsze technologie i urządzenia warsztatowe, znajduje się 9 laboratoriów oraz 42 pracownie, w tym huta szkła.

Jedyne w Polsce Muzeum Architektury we Wrocławiu istnieje od 1965 roku. Mieści się w gotyckich wnętrzach dawnego klasztoru bernardynów z XV wieku, który składa się z kościoła św. Bernardyna ze Sieny i czworoboku klasztornego wokół wirydarza. 

Jest jedną z nielicznych zachowanych budowli średniowiecznych tego typu na Dolnym Śląsku. Układ budynków dawnego klasztoru pozostał do dziś niezmieniony. Obiekt położony na styku głównych szlaków turystycznych, w ścisłym centrum Wrocławia, jest istotnym elementem krajobrazu kulturowego miasta.

Misją Muzeum Architektury we Wrocławiu jest upowszechnianie wartości oraz zachowanie świadectw historycznych w zakresie architektury dawnej i współczesnej, życia i działalności architektów oraz plastyki związanej z architekturą. Zadania te muzeum realizuje poprzez działalność wystawienniczą i wydawniczą, prace badawcze, gromadzenie, upowszechnianie i opracowywanie zbiorów. Muzeum Architektury jest również rozpoznawalnym miejscem spotkań, wymiany myśli i idei z zakresu architektury współczesnej. Służą temu cykliczne prezentacje w ramach Galerii Jednego Projektu oraz Archi-Box. Muzeum jest członkiem-założycielem Światowej Konfederacji Muzeów Architektury (ICAM) i siedzibą polskiej sekcji DOCOMOMO.

Muzeum jest też wydawcą wielu książek z dziedziny architektury, poświęconych tak wybitnym twórcom, jak m.in. Max Berg, Hans Poelzig, Erich Mendelsohn, Ernst May, Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Stanisław Fiszer, Heinrich Lauterbach, Stefan Müller, Edward Lach, Romuald Loegler, Zbigniew Maćków, Maciej Miłobędzki, i ich dziełom. 

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016

Miasto położone w Europie Środkowej nad rzeką Odrą. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska. W 1948 roku było gospodarzem Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Wrocław został wybrany na Europejską Stolicę Kultury 2016, Światową Stolicę Ksiązki 2016 oraz gospodarza Europejskiej Nagrody Filmowej 2016.

Skomplikowana historia tego miasta, wzbogacona dodatkowo o emigrację ludności z Kresów Wschodnich, spowodowała, że Wrocław jest dziś jednym z bogatszych w historię i architekturę miastem w Polsce.

Wielokulturowość  Wrocławia daje się odczuć już w samej atmosferze miasta. Uniwersytet Wrocławski i inne wyższe uczelnie dzięki swej bogatej historii oraz dynamicznemu rozwojowi w ostatnim dziesięcioleciu spowodowały, że Wrocław jest uznawany za jeden z najciekawszych ośrodków akademickich w Polsce.

Wrocław miał też silne powiązania z Bauhausem, słynną szkołą projektowania. Niektórzy profesorowie Bauhausu wykładali również w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Breslau), jednym z nich był słynny Oskar Schlemmer, twórca Baletu Triadycznego .

Wrocław to także miasto ważnych festiwali, to tutaj odbywają się m.in. Wratislavia Cantas i Jazz nad Odrą, Era Nowe Horyzonty i American Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog, Brave Festival czy Festiwal Sztuk Wizualnych WRO.

We Wrocławiu ma swoją siedzibę Instytut Jerzego Grotowskiego, twórcy Teatru Laboratorium, działa też Teatr Pantomimy założony przez Henryka Tomaszewskiego.

Nie bez powodu hasłem przewodnim tego miasta jest Wrocław – Miasto Spotkań i nie bez powodu zasłużyło na miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.


***


ALESSANDRO MENDINI,
architekt urodzony w 1931 roku w Mediolanie.

Maestro del design.

Kierował pismami z dziedziny architektury, projektowania i sztuki Casabella, Modo oraz najstarszego pisma branżowego – Domus, które ponownie prowadził w ostatniej kadencji. Na temat jego działaności opublikowano wiele książek w różnych językach. Był twórcą Grupy Alchimia, która zrewolucjonizowała myślenie o współczesnym designie. 

Zajmuje się architekturą, projektowaniem i sztuką. Współpracuje ze słynnymi w dziedzinie designu firmami, w  których często pełnił rolę  dyrektora artystycznego i konsultanta. Należą do nich: Alessi, Philips, Cartier, Bisazza, Swatch, Hermés, Venini,Trend, Abet Laminati. Występuje także w roli konsultanta i dyrektora artystycznego wielu marek branż przemysłowych, także na Dalekim Wschodzie, gdzie w ostatnich latach zajmuje się tworzeniem wizerunku i ukierunkowaniem wzornictwa. Jest członkiem honorowym Bezabel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. W 1979 i 1981 roku otrzymał dwukrotnie prestiżową nagrodę Compasso d'Oro w dziedzinie designu oraz tytuł Chevalier des Arts et des Lettres we Francji. Przyznano mu również odznaczenie Architectural League w Nowym Jorku i tytuł Doctora Honoris Causa na Politechnice w Mediolanie.

Był profesorem designu w Hochschule für Angewandte Kunst w Wiedniu oraz profesorem honorowym w Academic Council of Guangzhou Academy of Fine Arts w Chinach. Otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gwangju w Korei. 

Jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie. 

W swojej pracy,  zarówno teoretycznej, jak i projektowej, łączy sztukę z architekturą i projektowaniem.

W 1998 otworzył wraz z bratem architektem Francesco Mendinim, Atelier Mendini w Mediolanie. Wśród wybranych projektów architektonicznych pracowni znajdujemy: fabrykę Alessi oraz Museo del Casalingo w Omegni (Włochy), rewitalizację i projekty nowych linii metra w Neapolu, rewitalizację dworca głównego w Rzymie Stazione Termini, Byblos Art & Design Hotel Villa Amista w Weronie, nowe biura dla firmy Trend w Vicenzy, Torre Paradiso w Hiroshimie, Museum Groningen w Holandii, dzielnicę Maghetti w Lugano (Szwajcaria), biurowiec Madstack w Hannowerze (Niemcy), nową siedzibę Triennalew w Mediolanie, Muzeum Ceramiki i kompleks targowy w Icheon (Korea) oraz wiele innych projektów w Europie i USA.


***


Organizatorzy:

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu

INTERNI MAGAZINE


Partner:

Włoski Instytut Kultury w Krakowie 


Patroni honorowi:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ambasador Włoch w Polsce

Prezydent Miasta Wrocławia


Patroni medialni:

Elle Deocration

Elle

Format

Gazeta Wyborcza

TVP 2

TVP Kultura

TVP Wrocław

Radio RAM 

Radio Wrocław


Sponsor główny:

KGHM Polska Miedź S.A.


Sponsorzy:

ART Hotel

Classen

Fiam

FLASH

Flügger

HAK

Hasco-lek

Haston City Hotel

Impel

KEA

Krono

Libet

Hotel La Fonte

LUG

Martela

MasterCook

Mochnik

Nota Bene

Hotel Polonia

Ruck Zuck

Samsung

Zawód: Architekt

Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel

Port Lotniczy Wrocław


***


Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Materiały prasowe dotyczące wystawy znajdą Pańswto na ftp-ie:

ftp://mal6.asp.wroc.pl


użytkownik: konferencja
hasło: asp.wroclaw


w katalogu: /home/mendini

Galeria:

  • MENDINI ENG
  • MENDINI- PARTNERZY
  • Alessandro Mendini
Więcej »