Współczesna Grafika Polska

Współczesna Grafika Polska

9 listopada 2014 roku w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu miało miejsce otwarcie wystawy Współczesna Grafika Polska.

Pomysłodawcą i kuratorem cyklu wystaw Współczesna Grafika Polska jest prof. Christopher Nowicki, kierownik Pracowni Serigrafii w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, który pięć lat temu podjął się organizacji tej niezwykłej prezentacji polskiej grafiki warsztatowej na świecie. Jak sam mówił „To wielkie, ważne dla polskich grafików wydarzenie. Kolekcja współczesnej grafiki polskiej tej wielkości nie była nigdy wcześniej prezentowana za granicą. To reprezentatywna prezentacja tego, co dzieje się obecnie w polskiej grafice. Na wystawie pokazywane są najnowsze druki polskich artystów.”

Przy ogromnym nakładzie pracy, wsparciu i zaangażowaniu w cały projekt prof. Jacka Szewczyka i prof. Piotra Kielana 20 października 2010 roku miało miejsce otwarcie pierwszej wystawy w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Tianjin w Chinach. Rok później prace ponad stu artystów pojawiły się na Uniwersytecie Kyung Hee w Korei Pd., a następnie zawędrowały do Indii, gdzie prezentowane były w galerii Akademii Lalit Kala. Przedostatnim przystankiem była wystawa w Narodowym Muzeum Sztuki w Porto w Portugalii.

Po długiej podróży prace wróciły do Polski i uświetniły otwarcie Starej Kopalni w Wałbrzychu. To niezwykła okazja do obejrzenia kilkuset dzieł uznanych polskich grafików zebranych w jednym miejscu.

Wystawa potrwa do marca 2015 roku.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

._____________________

Nadesłała: Marta Kubiak

Zamieściła: Anna Zielińska

Galeria:

  • Współczesna Grafika Polska, Wałbrzych, 2014
Więcej »