Przejdź do treści

Kulturalne Nagrody SILESIA - laureatami są pracownicy i absolwenci naszej uczelni!

Ogłoszenie
Opublikowano 25 paź 2021

16 października, w Operze Wrocławskiej odbyła się Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, podczas której wręczono Kulturalne Nagrody SILESIA.

Nagrody te przyznawane są od 2008 roku przez samorząd województwa dolnośląskiego wybitnym przedstawicielom kultury i sztuki, za działalność artystyczną lub kulturalną o szczególnym znaczeniu dla regionu zarówno w kraju, jak i za granicą.

Podczas sesji Marszałek Województwa, Cezary Przybylski, wraz Przewodniczącym Sejmiku Andrzejem Jarochem, uhonorowali tą szczególną nagrodą artystów i dydaktyków związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, wybranych wcześniej i nominowanych przez właściwe Rady Wydziału i Senat ASP.

Za rok 2021 Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał indywidualne i zbiorowe Nagrody Kulturalne SILESIA:

Annie Kołodziejczyk, Magdalenie Grzybowskiej, Magdalenie Gazur, Jackowi Kosowii i Tomaszowi Mikołajczakowi, Mai Wolińskiej i Marcinowi Rupocińskiemu.

Dodatkowo wręczono nagrodę za rok 2020 Christopherowi Nowickiemu, która z uwagi na obostrzenia pandemiczne nie mogła być wcześniej wręczona Laureatowi.

Uzasadnienie Kapituły:

dr hab. Anna Kołodziejczyk malarka, kuratorka, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych i członkini Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent z bogatym dorobkiem artystycznym i naukowym. Pani Anna Kołodziejczyk organizuje m.in. Przegląd Sztuki Survival – cyklicznej wystawy odbywającej się od 2003 r. we Wrocławiu. Jest laureatką i zdobywczynią Grand Prix w konkursie Samsung Art. Master. Jej prace są prezentowane na licznych wystawach poświęconych reinterpretacji kulturowego dziedzictwa Wrocławia i Dolnego Śląska, w kraju i poza granicami np. w Niemczech, na Węgrzech, w Rosji i w Japonii.

dr hab. Magdalena Grzybowska jest rzeźbiarką, która twórczość prezentuje poprzez wystawy, sympozja oraz plenery. Swój bogaty dorobek artystyczny i naukowy wykorzystuje przy organizowaniu międzynarodowych wydarzeń artystycznych odbywających się na Dolnym Śląsku. Pani Magdalena Grzybowska współpracuje z innymi artystami, a w działalność włącza wątki teatralne, motywy tańca współczesnego i muzyki. Wybitnym osiągnięciem artystki jest coroczne Międzynarodowe Sympozjum Sztuki „Było, jest i będzie", odbywające się w Pałacu Morawa pod Strzegomiem. Założenia sympozjum pozwalają na swobodną wymianę myśli artystom wizualnym, teoretykom, krytykom i historykom sztuki. Efektem wielostronnej współpracy są dwujęzyczne publikacje i strony internetowe. 

Magdalena Gazur - absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pani Magdalena Gazur często podkreśla, jak ważna jest dla niej kultura materialna naszego Regionu, co przyczyniło się do podjęcia przez nią współpracy z „Manufakturą" w Bolesławcu", gdzie przez ostatnich dziesięć lat była autorką unikalnych wzorów. W swej pracy artystycznej buduje markę ceramiki bolesławieckiej w kraju i na świecie. W 2013 r. otrzymała nagrodę „Must Have" za projekt zestawu ceramicznego na Łódź Design, a w 2020 r. za zestaw ceramiczny „Lata 60-te". Jej kolekcja „Roses" została wyróżniona podczas Międzynarodowych Targów we Frankfurcie. Prace Magdaleny Gazur trafiają do kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Narodowego Muzeum w Krakowie.

dr hab. Jacek Kos i dr Tomasz Mikołajczak otrzymują nagrodę za wspólne zrealizowanie Wystawy „Władysław Wincze. Wnętrza", która jest odzwierciedleniem tworzenia nowego design-u na Ziemiach Odzyskanych połączoną z prezentacją poddanych renowacji mebli. Prezentacja jest wyrazem hołdu Władysławowi Wincze, który zaszczepił ponadczasowe idee ujawniające ponadpokoleniowe związki i wartości. Wystawa miała miejsce w Muzeum Architektury we Wrocławiu i była prezentacją twórczości jednego z najważniejszych projektantów wnętrz i sztuki użytkowej XX wieku.

dr hab. Jacek Kos jest związany z Wydziałem Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od tamtej pory jest stale obecny w przestrzeni sztuki, a także kreuje kulturowy pejzaż miasta i regionu. Jest pomysłodawcą opracowań wystawienniczych, działań parateatralnych, wirtuozem przestrzeni, entuzjastą teatru i inscenizacji scenograficznych.

dr Tomasz Mikołajczak jest historykiem sztuki, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uczestnikiem i twórcą polskich i międzynarodowych projektów badawczych. Jest autorem książek i artykułów naukowych związanych z historią sztuki, wzornictwem, dziedzictwem kulturowym i turystyką kulturową. Doktor Mikołajczak jest redaktorem naczelnym serii wydawniczej Wrocławskie Środowisko Artystyczne.

Kapituła przyznała nagrodę Mai Wolińskiej i Marcinowi Rupocińskiemu za współtworzenie pracowni Narracji i Interakcji w Nowych Mediach oraz w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz za dzieło „Random Check" – dwugodzinny koncert multimedialny zrealizowany w okresie pandemii, w ramach festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum. Uznani artyści włączyli do projektu kompozycje studentów, wyznaczając im nowe zadania, co pozwoliło młodzieży przetrwać najtrudniejsze chwile wiosennego lockdownu. Dzięki temu oprócz zespołu pomysłodawców powstało dodatkowych siedem międzynarodowych grup studenckich przygotowujących odrębne kompozycje audiowizualne.

Profesor dr hab. Maja Wolińska to artystka multimedialna prowadząca pracownię dyplomującą Narracja i Interakcja w Nowych Mediach. Zajmuje się metodami narracyjnymi wykorzystywanymi w mediach takich jak: film, wideo, fotografia, obraz generatywny, dźwięk, działania interaktywne i nielinearne. Od 2010 roku współtworzy kolektyw Commonheavens (komenhewens – wspólne niebiosa), którego prace znajdują się m.in. w Barcelonie.

Marcin Rupociński jest kompozytorem i grafikiem, założył grupę Morphai. Jego kompozycje były prezentowane na wielu festiwalach: m.in. na Musica Polonica Nova, czy Beijing Modern (Bejdżin modern) w Pekinie. Współpracował z wieloma teatrami, m.in. z Teatrem Rozmaitości i Laboratorium Dramatu w Warszawie, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie.

Christoper Nowicki - Profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, ceniony grafik. W 1993 przyjechał na stałe do Polski, a w 1995 został wykładowcą wrocławskiej ASP. W roku 2005 obronił pracę habilitacyjną na Wydziale Grafiki. Jako profesor wizytujący był zapraszany na uczelnie w Chinach, Japonii, Portugalii i USA.
W roku 2010 był pomysłodawcą i kuratorem wystawy Współczesnej Grafiki Polskiej w Tianjin w Chinach, która prezentowała prace 97 polskich artystów. W kolejnych latach wystawa ta miała miejsce w Korei Południowej, Indiach, Portugalii i Polsce. Prof. Nowicki był także kuratorem wielu wystaw Wrocławskiej Szkoły Grafiki m.in. w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Grecji, Szkocji i Rumunii. Za swoje zasługi w promowaniu grafiki polskiej na świecie w 2015 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.


zdjęcia:Aleksandra Sopuch - Biuro Prasowe UM, Zuzanna Wilgosiewicz, archiwum Anna Kołodziejczyk;

zamieściła azg

Pozostałe aktualności