Przejdź do treści

Zaproszenie na wernisaż wystawy doktorskiej Piotra Kmity

Ogłoszenie
Opublikowano 21 paź 2021

Zaproszenie na wernisaż wystawy „Sorry James" (galeria Studio BWA Wrocław, 22.10, godz. 19.00)

Wernisaż wystawy „Sorry James" odbędzie się w piątek, 22 października w galerii Studio BWA Wrocław (ul. Ruska 46a/301) o godzinie 19.00.

Podczas wystawy trwającej do 14 listopada zaprezentowane zostaną prace zrealizowane w ramach doktoratu mgr. Piotra Kmity „007 - dekonstrukcja mitu".(promotor: dr hab. Przemysław Pintal, prof. ucz.)

„My name is Bond. James Bond" – ten kultowy cytat widzowie na całym świecie usłyszeli po raz pierwszy w filmie „Doktor No" z 1962 roku. Produkcja ta zapoczątkowała najdłuższą w historii kina serię, a jej główny bohater na przestrzeni lat wyrósł na jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon globalnej popkultury. Niesłabnący fenomen sagi (której 25. rozdziałem jest wyczekiwane od wielu miesięcy „Nie czas umierać") stał się inspiracją dla najnowszego cyklu prac wrocławskiego artysty Piotra Kmity.

Wystawa „Sorry James" stanowi artystyczną analizę filmowego uniwersum, którego Bond jest osią. To analiza, która bondowski świat jednocześnie celebruje i poddaje krytyce. Kmita gra z perspektywą: zawęża kadr, filtrując z przygód brytyjskiego szpiega detale, by następnie go rozszerzyć i przyjrzeć się sensacyjnej fabule z dystansu. Dekoduje zasady rządzące ekranową rzeczywistością: zwraca uwagę na jej oszałamiający rozmach i złożoność, ale i na powtarzalność oraz schematyczność elementów, z których jest ona zbudowana.

Artysta zgłębia kulturowe znaczenie cyklu o agencie Jej Królewskiej Mości; zauważa przy tym nieodłącznie związaną z jego sztywnym szkieletem narracyjnym archaiczność. Seria na przestrzeni niemal sześćdziesięciu lat i przeszło dwudziestu odsłon ewoluowała, jednak ewolucja ta miała inne tempo i rytm niż przemiany zachodzące w przestrzeni pozafilmowej. Wystawa stanowi próbę odczytania szpiegowskiej sagi w kontekście współczesności i szeroko dyskutowanych zjawisk społecznych, takich jak kryzys męskości czy kultura unieważniania. W opartych o materiały found footage obrazach, obiektach i pracach wideo sam agent 007 jest znaczącą nieobecny. Uciekł z kadru czy raczej został z niego wymazany?

Przygotował: PK

Pozostałe aktualności