Wystawa "Zmory teatralne" prof. Elżbiety Wernio w Muzeum Teatru we Wrocławiu

Wystawa "Zmory teatralne" prof. Elżbiety Wernio w Muzeum Teatru we Wrocławiu

Zapraszamy na wystawę Zmory Teatralne w Muzeum Teatru, Wystawa jest impresją na temat zawodu scenografa teatralnego. Sztuka ta jest wyjątkowo nietrwała, istnieje tylko tak długo, jak pamięć o niej – u widzów i twórców.

Scenograf to zawód  wymagający, angażujący wszystkie możliwe umiejętności i talenty oraz emocje i przeżycia na skrajnie wysokiej skali.
 Częścią wystawy jest również instalacja, zainspirowana scenografiami tworzonymi do sztuk Tadeusza Różewicza, realizowanymi przez autorkę; Kartoteki, Starej Kobiety czy też Pułapki.

Praca scenografa to przestrzeń, kostium, materia zrealizowana, ingerująca w zaistniałe struktury. Nie można jej spłaszczyć i przypiąć do ścian Muzeum. Jej realność i odrealnienie to znowu prowokacja, mająca poruszyć emocje i zafundować odbiorcy przeżycie.
Myśl Różewicza, jego definicje ludzkiej natury, stały się doskonałą prowokacją do powstałych rysunków, grafik, instalacji.
Prace studentów, którzy dotykali  również poezji Tadeusza Różewicza i odkrywali ją na nowo przez ostatni, pandemiczny rok akademicki, są  uzupełnieniem trwającego roku Różewicza. Dowodem pośrednim na to, jak twórczość tego poety nadal żyje w mieście, które wybrał.

Muzeum Teatru,  pl. Wolności 4, Sala Wystaw Czasowych, II piętro, dostępna od 08.07.2021 do października 2021, kiedy to odbędzie się  uroczysty Finisaż, połączony z prezentacją prac studentów prof. Elżbiety Wernio.

Zamieścił:
Damian Banasz
Katedra Scenografii

Galeria:

Więcej »