XIII Festiwal Wysokich Temperatur

XIII Festiwal Wysokich Temperatur

Dzieło ognia | 26–27.06.2021

Tegoroczny Festiwal Wysokich Temperatur odbędzie się w dniach 26–27 czerwca na terenie Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta 19/21 we Wrocławiu. Z uwagi na wyjątkowy czas, będzie to edycja inna, niż dotychczas realizowane. I choć wymaga to elastycznego podejścia, dołożymy wszelkich starań, by również w tym roku nie zabrakło gorących emocji i ulubionych przez naszą publiczność atrakcji. Co więc przed nami?

Spotkania, pokazy i warsztaty

Pierwszego dnia, w sobotę, odbędą się działania warsztatowo-pokazowe, w czasie których nasza publiczność będzie mogła uczestniczyć zarówno w dobrze znanych atrakcjach festiwalowych, jak i w szeregu nowych działań takich, jak np. pokaz z użyciem pieca ceramicznego inspirowanego maszynami parowymi czy tworzenie puzzli z aluminium. Większość z zaplanowanych wydarzeń odbędzie się na świeżym powietrzu, w ogrodzie ASP.

W drugim dniu Festiwalu zapraszamy was do wzięcia udziału w panelu pt. „Sztuka w blasku ognia”, podczas którego zaproszeni do udziału artyści, a wśród nich nasi międzynarodowi goście, opowiedzą o swojej działalności artystycznej oraz procesie powstawania dzieł z wykorzystaniem wysokich temperatur. Będzie można posłuchać między innymi takich sław, jak: Frederik Rombach, Eglė Einikyte-Narkevičienė, Adam Abel, John Moran*

Działania online

To jeszcze nie wszystko. Tegoroczna edycja Festiwalu Wysokich Temperatur, to również wydarzenia odbywające się tylko w przestrzeni wirtualnej. Od początku czerwca na naszych kanałach społecznościowych regularnie publikowane będą filmy w dwóch cyklach: „Procesy” i „Artyści”. W obydwu z nich zobaczymy po cztery klipy z każdej z festiwalowych sekcji – szkła, ceramiki i metalu. Za ich pomocą wykładowcy wrocławskiej ASP zaprezentują m.in. proces tworzenia ceramiki Raugo, różne metody formowania rzeźb pod odlewy z metali czy techniki piecowe i palnikowe. Dowiemy się też jak powstaje witraż, obraz ceramiczny w wykorzystaniem szkliw oraz obiekt ze szkła w hucie.

W cyklu „Artyści” poznamy dwunastu niezwykłych twórców, również związanych z wrocławską Akademią, którzy opowiedzą o swoim wybranym dziele. Mamy nadzieję, że publikacja materiałów w internecie pozwoli na nawiązanie dialogu między publicznością i artystami oraz na wymianę wiedzy i doświadczeń na jeszcze większą niż do tej pory skalę.

Wystawa w Galerii Neon

Kolejną atrakcją Festiwalu, tym razem w formie hybrydowej, będzie wystawa „Dzieło ognia”, która odbędzie się w Galerii Neon w dniach 22–28 czerwca. Zanim jednak prace będzie można oglądać osobiście, już dziś za pomocą mediów społecznościowych prezentujemy sylwetki autorów wraz z ich dziełami. Wystawa pozwoli na niezwykłe spotkanie z dwudziestoma czterema artystami związanymi z ASP we Wrocławiu.

Ponadto w tym roku kontynuujemy festiwalową tradycję konkursu na czarkę do herbaty. Tym razem po raz pierwszy wydarzenie to ma zasięg międzynarodowy, a nadesłane prace będą prezentowane na wystawie w trakcie Festiwalu.

Festiwal Wysokich Temperatur jest imprezą artystyczną, organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od 2007 r., której ideą jest integracja różnych działań artystycznych z obszaru ceramiki, szkła i rzeźby z metalu, mających wspólny mianownik w postaci wysokiej temperatury.

Szczegółowy program festiwalu zostanie opublikowany w połowie czerwca na stronie www.festiwalwysokichtemperatur.pl.

*W zależności od sytuacji epidemicznej, w przypadku ograniczenia wstępu na teren ASP, część wydarzeń będzie transmitowana online.


zamieściła: AN

Galeria:

  • Toczenie na kole garncarskim
  • Punk Raku - polewanie gorącej ceramiki rozpuszczonym szkliwem
  • Odlewanie rzeźb z żeliwa w formach z naturalnego materiału
  • Odlewanie rzeźb z żeliwa
  • Formowanie szkła technikami hutniczymi
  • Formowanie szkła technikami hutniczymi, Martin Stefanek
Więcej »