ODKRYWKI

ODKRYWKI

Już od 7 czerwca rezydencje studentek ASP Wrocław w Opolnie-Zdrój koło kopalni i elektrowni Turów - patronat Leona Podsiadłego.

Gdyby nie prof. Leon Podsiadły, nie byłoby tego wydarzenia. Pewnego dnia profesor opowiadał o plenerze Ziemia Zgorzelecka, który już w 1971 r. podejmował temat ochrony środowiska i eksploatacji ziemi. Szybko okazało się, że w 2021 r. przypada dokładnie 50 jubileusz tego pleneru. Po 50 latach, przewidywane już w latach 70-tych problemy ekologiczne stały się coraz bardziej palące i namacalne. Z inspiracji profesora, Dominik Podsiadły, syn, student Mediacji Sztuki rozpoczął starania o organizację jubileuszu pleneru Ziemia Zgorzelecka 1971-2021. Następnie dzięki współpracy ASP Wrocław oraz Muzeum Współczesnego Wrocław został ogłoszony konkurs na rezydencje artystyczne w Opolnie-Zdroju, miejscowości tuż przy odkrywce Turów, która od paru tygodni nie przestaje być tematem polityki zagranicznej czy ekologicznej. W tym wyjątkowym okresie, już 7 czerwca do Opolna jedzie pierwsza rezydentka, studentka grafiki na ASP Wiktoria Kruk. Na miejscu będzie jej asystować Dominik Podsiadły oraz dydaktycy ASP m.in. Mariusz Kosiba i Maria Wrońska - studenci Leona Podsiadłego.
 Projekt Wiktorii Kruk  zakłada stworzenie interaktywnej instalacji artystycznej w Opolnie-Zdrój. Ramiona minimalistycznej i surowej konstrukcji, zbudowanej na podobieństwo wagi szalkowej, będą dźwigać z jednej strony węgiel, z drugiej przygotowane przez mieszkańców podczas warsztatów doniczki z sadzonkami różnorodnych roślin miododajnych. 
O kolejnych wydarzeniach i rezydencjach będziemy informować kanałami ASP Wrocław. Zapraszamy serdecznie do śledzenia rezydencji oraz do odwiedzin Opolna-Zdroju, byłego uzdrowiska między górami Izerskimi a kopalnią Turów, tuż przy granicy czeskiej i niemieckiej.

https://muzeumwspolczesne.pl/mww/wydarzenia/projekty-spoleczne/odkrywki/


zamiesciła AZG

Galeria:

Więcej »