Wernisaż wystawy End w galerii Arsenał (fotorelcja)

Wernisaż wystawy End w galerii Arsenał (fotorelcja)

W piątek 21 maja odbył się wernisaż wystawy organizowanej w ramach 6. Festiwalu Malarstwa.

END”, Galeria „Arsenał”: ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław 

Wystawa Dydaktyków Wydziału Malarstwa

6. Festiwal Malarstwa, maj 2021

Kuratorka: Agnieszka Kłos

WERNISAŻ: 21.05.2021, godz.16.00

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 19-31.05.2021

Wystawie patronuje zdanie z Hegla: „Z historii uczymy się, że nie uczymy się z historii”. Skoro przeszłość nie służy do nauki i lekcji wyciągania wniosków, czym jest i czym może się stać w koncepcji artystycznej? Czy nawiązuje tylko do czasów minionych, wspomnień, resentymentu wobec tego, czego już nie ma? 

Przeszłość była traktowana jako rezerwuar wyobrażeń, fantazmatów i wspomnień, które ułożone według określonego klucza lub scenariusza, gwarantowała pokoleniom względne poczucie bezpieczeństwa. Wirus zmienił postrzeganie przeszłości, bo wyznacza nam nowe ramy teraźniejszości i zamyka przyszłość. To nie jest „nowa normalność” – to nowa anomalia. 

Czym jest zatem koniec? Podsumowaniem okresu tworzenia; widokiem pustej tubki po farbie, zamknięciem cyklu, czy powrotem do przeszłości, pierwotnego szkicu lub wyobrażenia? 

Czy koniec w przestrzeni artystycznej istnieje? I czym jest wspólnota malarzy i artystów, zgromadzonych wokół jednego czasu i przestrzeni? Według Haralda Welzera, autora „Samodzielnego myślenia”, wiedza na jest warunkiem wystarczającym do zmiany stosunków. 

Czy sztuka jest zatem warunkiem lub stwarza warunki wystarczające do zmiany stosunków?

Czy daje nam możliwość wejścia w rytuał, który podtrzyma więzi kulturowe?

Wystawa i środowisko artystyczne to elementy rezyliencyjne, mogące oznaczać odporność na obciążenia i zagrożenia. To cecha społeczna, która może pomóc poradzić sobie ze skutkami katastrof. Czy artyści jako grupa posiada cechy, które Aaron Antonovsky, po drugiej wojnie światowej i wyzwoleniach z obozów koncentracyjnych, w stosunku do dzieci, które przeszły przez obóz bez większych, jak się zdawało, ran, nazwał „nie do zranienia”? Pojęcie rezyliencji określa ludzi, którzy odporni są na naciski, stres, przeciążenie, pozostając zdolnymi do pracy, na przykład pracy twórczej. 

„End” zasadza się zatem na dwóch ważnych aspektach: końcu i świadomym jego doświadczaniu oraz zjawisku rezyliencji jako zachowania ozdrowieńczego, pozwalającego przetrwać jednostce lub społeczności w trudnych czasach. Logika uwspólnotowienia może dysponować potężną siłą. 

UCZESTNICY WYSTAWY:

Babicz Karol, Borgosz Marta, Chmielowiec Adam, Dłużewski Jacek, Graczyk Waldemar, Groń Marcelina, Grulkowski Jarosław, Huculak Łukasz, Jakubek Marek, Jarczewski Jacek, Jarodzka Anastazja, Kmita Piotra, Kołodziejczyk Anna, Kowalska- Szewczyk Anna, Kozera-Radomska Bogna, Kulig Marek, Lewandowski- Palle Paweł, Marek Michał, Minciel Kasper, Moskowczenko Kamil, Mucha Sylwia, Nowińska Joanna, Pintal Przemek, Pukocz Wojciech, Rafałowicz Andrzej, Ruciak Sonia, Sap Patrycja, Saul Piotr, Skarbek Krzysztof, Smużniak Norman, Wiktor Tomasz. 


zdjęcia: M. Pietrzak

zamieściła: AN

Galeria:

Więcej »