BORDERLINE PRINTMAKERS

BORDERLINE PRINTMAKERS

Zapraszamy do obejrzenia wystawy przygotowanej przed dr Zuzannę Dyrdę i dr Martę Kubiak w ramach międzynarodowej konferencji graficznej IMPACT 11. Hong Kong 2021, która odbywa się online w dniach 20-25.04.2021 r.

Wystawę można obejrzeć online: www.impact11.hk

Współcześni artyści zajmujący się grafiką artystyczną często docierają do granic swojej dyscypliny, niejako testując jej elastyczność, ograniczenia i wytrzymałość. Tworzą nieoczekiwane połączenia, dokonują fuzji środków artystycznych właściwych nie tylko grafice, ale też innym mediom. Niekiedy z trudnością odnajdują się w akademickich klasyfikacjach bazujących na tradycyjnym podziale grafiki na klasyczne techniki drukarskie.

Nawiązują do fundamentów grafiki: unikalnej matrycy, powielanego obrazu, warstwowej struktury. Jednocześnie przełamują jej podstawowe schematy, poszukując wciąż nowych rozwiązań formalnych i technologicznych. Łączą tradycję z nowoczesnością, sztukę analogową i cyfrową. To graficy, którzy romansują z rzeźbą, ceramiką, performansem, video etc.

Świadomi własnej oryginalności lub nieświadomie oporni na poddanie się nadanym regułom, wciąż poszukują swojego miejsca w graficznym świecie. Niespokojni, niepokorni, nietypowi, niekiedy trudni w odbiorze.

Proponowana wystawa ma stanowić przegląd graficznych osobowości granicznych, postaw twórczych wymykających się prostym definicjom. Artyści wybrani przez kuratorki związani są z medium graficznym na różnych płaszczyznach, w swych realizacjach wychodzą jednak poza ramy tego medium. Cytując prof. Andrzeja Węcławskiego „Grafika nie jest tu celem samym w sobie - została uwolniona od celebracji medium i zachwytu nad graficznością.” Jest jednym z narzędzi,

Wśród wybranych artystów wymienić można 12 nazwisk z Polski i zagranicy o ugruntowanej pozycji w świecie grafiki, czy sztuki w ogóle: Paul Catanese (USA), Mateusz Dąbrowski (PL), Paul Laidler (UK), Kamil Kocurek (PL), Michelle Murillo (USA), Marta Pogorzelec (PL), Priscilla Romero-Cubero (CRI), Eric Couther (USA), Magdalena Stawarska-Beavan (UK), Patricia Villalobos-Echeveria (NIC), Małgorzata Et Ber Warlikowska (PL), Michalina Wawrzyczek-Klasik (PL).


zamieściła: AN

Galeria:

Więcej »