Żegnamy profesora Macieja Kasperskiego

Żegnamy profesora Macieja Kasperskiego

Z głębokim i niewymownym żalem przyjęliśmy smutną wiadomość o śmierci dr hab. Macieja Kasperskiego - profesora naszej Uczelni, wspaniałego artysty i znakomitego pedagoga.

Nasza Akademia traci postać wyjątkową, łączącą wiele talentów, niezwykle kreatywną osobowość. 

Maciej jako artysta ceramik i designer, grafik i nauczyciel był stale obecny w  projekcie, procesie, realizował twórcze  plany, które przerwane zostały nagle i niespodziewanie.

Maciej odszedł od nas dziś, 12 listopada 2020 r. , przedwcześnie w wieku 51 lat. Brakować nam będzie jego artystycznej refleksji, uśmiechu i optymizmu, pozytywnej aury, inspiracji do wspólnych działań i po prostu obecności, która jest dla nas ważna i jest częścią  nas , a której brak tak trudno nam zaakceptować.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia

Rektor, Senat, Rada Uczelni oraz pracownicy, doktoranci i studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

***

Uroczystość pożegnania odbędzie się w piątek, 20 listopada 2020 o godz. 16:00, w kaplicy cmentarza przy ul.Grabiszyńskiej.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 26 listopada o godz. 15.00 na Cmentarzu Grabiszyńskim przy ul.Grabiszyńskiej 333 we Wrocławiu.

 ***

MACIEJ KASPERSKI artysta, projektant i wykładowca w Katedrze Ceramiki Wydziału Ceramiki i Szkła.

Absolwent macierzystej  uczelni, dyplom z zakresu ceramiki uzyskał w 1996 roku, a od roku 1999 pracownik w Katedrze Ceramiki - jako asystent w Pracowni Podstaw Projektowania Ceramiki. W roku 2007 uzyskał stopień doktora, a w roku 2014 habilitację, by roku następnym kontynuować pracę naukowa i dydaktyczną na stanowisku profesora uczelni. Aktywny twórca, który działa na styku rzeźby i dizajnu realizując unikatowe prace ceramiczne, obiekty i instalacje oraz poszukując wspólnego istnienia przedmiotów użytkowych i artystycznych.
Liczne wystawy, instalacje i obiekty ceramiczne, a także akcje i pokazy w miejskich przestrzeniach publicznych dokumentują jego pracę artystyczną i projektową.  W 2000 roku przebywał na rezydencji artystycznej w Myers School of Art, University of Ohio, USA. Stypendysta Marszałka Województwa Dolnośląskiego w roku 2009,  a w roku 2010 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienia honorowe uzyskał na  VIII Międzynarodowym Konkursie Ceramicznym MINO (kategoria projektowa) w  Mino w  Japonii, w roku 2008 oraz na Keramik Europas, 13. Westerwaldpreis, Keramik Museum w Höhr-Grenzhausen w Niemczech w  2014 roku  oraz  w roku 2017 w Gualdo Tadino we Włoszech. W roku obecnym  otrzymał stypendium Prezydenta Wrocławia.

Fotograf, grafik, organizator i kurator wystaw. Autor wielu znakomitych katalogów dokumentujących osiągnięcia środowiska ceramików i szklarzy związanych z Akademią, w tym także ostatnio wydanej dwutomowej monografii Wydziału Ceramiki i Szkła. Pedagog i promotor, który inspirował do pracy z ceramicznym tworzywem kolejne pokolenia adeptów sztuki ceramiki i designu.
Wystawy Macieja Kasperskiego powstają jako cykle prezentacji budowanych zawsze wokół określonego wątku tematycznego oraz rozwiązania formalnego. Ich wspólnym mianownikiem są rozważania dotyczące przedmiotu i jego sfery użytkowej,  poszukiwania wspólnej płaszczyzny dla egzystencji przedmiotów użytkowych i obiektów artystycznych jak kolekcje Ctrl C, Ctrl V, Ceramika Noszona, Przedmioty Rytualne Fetysz Fitnessu i ostatnie Opór i Poddanie, Warstwy

Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Swoje prace wystawiał w Niemczech, Japonii i w wielu miejscach Polski. Tworzone przez niego obiekty znajdują się między innymi w kolekcjach Fundacji Dr. Günter Lontzen, Hetjens-Museum Deutsches Keramikmuseum Düsseldorf, Muzeum Sztuk Użytkowych Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Galeria:

Więcej »