Identity and Place - Tożsamość i Miejsce

Identity and Place - Tożsamość i Miejsce

Kim my jesteśmy? Jak nasza tożsamość reaguje na czas, w którym się znajdujemy?

Projekt Tożsamość i Miejsce i związana z nim wystawa to efekt współpracy studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu ze studentami College for Creative Studies w Detroit.

Wernisaż wystawy odbył się w czartek, 8 października 2020 w Galerii CTRL przy ulicy Kościuszki we Wrocławiu.

***

Zuzanna Tokarska
Tożsamość siebie. Tożsama sama ze sobą.  Bycie tożsamym to nie tylko związek z miejscem i czasem, ale połączenie więzią z własnym wnętrzem. Niezależnie od położenia, zostajemy lub staramy się być nami. Tożsamym z naszymi zasadami, zachowaniami, które są aż tak zakorzenione, że nie ma innego wyboru niż być sobą.

Kacper Malaga

Swoją tożsamość ująłem w postaci cebuli, wykorzystując jej rożne znaczenia. Cebula, w żartobliwy sposób kojarzy się ze swojską polskością, z przywarami przypisanymi polskiemu społeczeństwu, ale również z poczuciem humoru. Drugi, bardziej osobisty wymiar znaczenia cebuli wiąże się z jej wnętrzem. Składa się z warstw, a dla mnie odkrywanie kolejnych powłok swojej osobowości jest istotnym elementem tożsamości.

Ewa Ziembicka

"Myśląc o tożsamości i miejscu od razu przychodzi mi na myśl motyw lustra. Pozwala ono nie tylko dosłownie przyjrzeć się sobie ale też wejść w głąb siebie. W lusterku z mojej grafiki nie można się przejrzeć, ma ono celu skoncentrowanie uwagi na wnętrzu i osobowości. Zmusza do refleksji o sobie i swoim miejscu na ziemi. Motyw roślinny, ma na celu oddzielenie odbiorcy od pędzącego świata, wyciszenie go. Rozumienie siebie, pozwala siebie kochać, a to prowadzi do pełnego szczęścia.

Bartosz Zuber

Praca przedstawia 4 różne okna w bloku mieszkalnym i interakcje wychylających się z nich ludzi. Grafika powstała pod wpływem wspomnień z dzieciństwa, przeżytych sytuacji w domu i na osiedlu wokół niego. Okna mogą symbolizować jak ograniczony mamy wgląd na ludzi i że ich obraz może być zależny od tego jak chcą nam się pokazać lub jak te osoby postrzegamy. Od zawsze mieszkałem w bloku i często fascynowało mnie jak dużo życia widać i jak różni są ludzie którzy się przez nie wychylają, tak samo co te osoby widzą i jak bardzo są przez przechodniów nieosiągalni.

Emilia Grzeżiak

Co to takiego tożsamość? Według słownika jest to nic innego jak wizja własnej osoby, świadomość siebie. Czy jesteśmy zatem w stanie stwierdzić jaką mamy tożsamość, czy poprawniejsze byłoby tylko podejrzewnie jaka ona może być?
W ciągu swojego życia po wielokroć stajemy przed koniecznością zdefiniowania na nowo swojej tożsamości, której definicja znana nam wcześniej okazuje się często nieadekwatna do naszej zastanej sytuacji życiowej. Dzieje się tak, gdyż tożsamość jest niczym niejednorodna ciecz, a doświadczanie jej zmienia się w zależności od miejsca w życiu w jakim obecnie się znajdujemy.
Czy może jest inaczej? Może wszelkie zmiany w życiu, nawet te skrajne nie doprowadzają do destrukcji dawniej znanej nam tożsamości, a jedynie modyfikują ją w sposób dopełniający, czyniąc ją bogatszą, wielowymiarową?

Magdalena Banaś
Tożsamość regionalna to sposób identyfikowania się odnoszący się do miejsca pochodzenia. Wychowałam się w Kamiennej Górze. Jest to miejscowość położona w kotlinie kamiennogórskiej w paśmie górskim Sudetów, Karkonoszach. Gdy myślę o rodzinnym mieście sentyment wzbudza we mnie przede wszystkim topografia terenu: zalesione, łagodnie wznoszące się góry otaczające miasto. Dzieciństwo spędzone w tej okolicy trwale wpłynęło na mój odbiór nowo poznanych miejsc i do końca życia będzie moim punktem odniesienia - zawsze porównuję ukształtowanie terenu ze znanymi mi górskimi krajobrazami. W swojej pracy chciałam ukazać powiązanie mojego postrzegania świata z miejscem, w którym się wychowałam. Moje ciało, dłonie i ich linie papilarne, swoją strukturą kojarzy mi się z domem.

Sana Shahid

An artist, throughout their practice, faces countless obstacles to create a single piece of artwork at times, be these obstacles internal or external. All of this leads to anxiety, stress, and even anger in some instances and can be symbolized and understood by a ball of crumpled paper. That effect of a crumpled piece of paper is my identity as an artist. It represents the struggles I've had to face with my own work and to show this struggle, I have decided to metaphorically open the crumpled paper and use its own unique patterns to develop artworks, using the product of frustration itself as an inspiration to create art.

Pamela Ludziak

Tożsamosc jest kłopotliwym i trudnym do zdefiniowania konceptem. Społeczna natura ludzka wymusza w nas potrzebe przynalezenia, co za tym idzie, wiecznie poszukujemy własnej definicji.
Okreslamy sie za pomocą naszego poczucia stylu, zainteresowan czy statusu spolecznegk, zapominajac, ze sa to przecież rzeczy zmienne i ulotne. Tak więc nasza prawdziwa natura pozostaje tajemnicą, nawet dla nas samych. Napotykanie w sobie charakterystyk i zachowań niezgodnych z naszym pojęciem własnej tożsamości czasem może martwić, a nawet przerażać. W ten sposób przypomina nawiedzającego nas ducha, którego oddech czujemy na swoim karku

Lidia Zajdzinska

Tożsamość kojarzy mi się z ważnymi miejscami, dokumentami, wizerunkiem i stylem życia. Przedstawiam ją jako zbiór rozsypanych elementów symbolicznych, które są bezpośrednio ze mną związane. Poprzez intensywność kolorów i kształtów oraz pozornie przypadkową kompozycję staram się oddać swój charakter.

Bożena Zwycewicz
The place you live in influences your attitude. Some can agree with that statement, some may not. I've noticed that there is one common thing in character of Eastern people - generalizing, we don't really smile a lot and show our emotions on public. Maybe there is historical reason, maybe it was just cold outside all the time and people tried to suite. But I'm sure in one thing - there is always sth behind that hold expression - light, warmth, and hospitality.


zamieścił: Michał Pietrzak

Galeria:

 • Zuzanna Tokarska
 • Kacper Malaga
 • Ewa Ziembicka
 • Bartosz Zuber
 • Emilia Grzeżiak
 • Magdalena Banaś
 • Sana Shahid
 • Pamela Ludziak
 • Lidia Zajdzinska
 • Bożena Zwycewicz
 • Danielle Fisher
 • Natalie Peterson
 • Samuel
 • Veronica Hernandez
Więcej »