WYTWÓRCZO / MAKINGLY - pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle

WYTWÓRCZO / MAKINGLY - pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle

Zapraszamy do udziału w konferencji online - start już 3 listopada 2020

Data: 3-6 listopada 2020

Miejsce: online

Udział: bezpłatny, obowiązują zapisy

Pomysł: Alicja Patanowska, Agata Nowotny

Wsparcie merytoryczne: dr Ewa Klekot

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

O co chodzi?

Wiele zjawisk, które w ciągu ostatniej dekady ukształtowały obraz współczesności zrodziło się z przemian w dziedzinie rzemiosła. Praca rąk w dobie maszynowej produkcji nie zanika. Przeciwnie - odradza się w innej formie i nabiera nowych znaczeń. Rzemiosło to nie ulotna moda, ale ważny trend społeczny, który na trwałe zmienia nasze relacje ze światem materialnym i innymi ludźmi. Działania w tym obszarze coraz częściej nazywa się mianem nowego rzemiosła. Wraz ze zmianami społecznymi, kulturowymi i technologicznymi, zmienia się też wymiar działania i pracy rąk. Kim jest dzisiaj nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Czym się ono charakteryzuje i czy wymaga specyficznych warunków do rozwoju? Na te i wiele innych pytań dotyczących współczesnej kondycji rzemiosła, odpowiedzi szukają pomysłodawczynie konferencji “Wytwórczo / Makingly” - Alicja Patanowska (garncarka) i Agata Nowotny (badaczka dizajnu i kuratorka).

Kto i kiedy organizuje konferencję?

Konferencja organizowana jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu, jedyną wyższą uczelnię w Polsce prowadzącą oparty na pracy specjalistycznych warsztatów Wydział Ceramiki i Szkła. Odbędzie się 3-6 listopada 2020 roku. Będzie w całości dostępna online. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Pomysł zorganizowania konferencji zrodził się z rozważań i rozmów Alicji Patanowskiej - garncarki - z innymi praktykami i badaczami nowego rzemiosła. Do współpracy zaprosiła Agatę Nowotny - kuratorkę i projektantkę usług i doświadczeń. Połączyły siły, by umożliwić większej grupie wymianę myśli i doświadczeń na tematy związane z nowym rzemiosłem, stworzyć przestrzeń dla inspiracji i zacząć dyskusję na temat kondycji środowiska nowych rzemieślników.

Co będzie się działo?

Organizatorki wraz z ekspertami, zaproszonymi gośćmi i aktywnym udziałem publiczności poszukają związków rzemiosła z nowymi obszarami zmian społecznych i kulturowych. Konferencja odbędzie się online. Potrwa cztery dni i każdego dnia omawiany będzie inny temat przewodni:

1. NOWE RZEMIOSŁO - czym jest, kogo dotyczy, czym się charakteryzuje?

2. WARSZTAT - jaka jest rola miejsca pracy rzemieślnika, czym różni się od innych pracowni?

3. NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ - czym jest wiedza ucieleśniona i co to znaczy “mieć fach w ręku”?

4. GENDER W RZEMIOŚLE - czym jest craftivism i czy rzemiosło może być formą

Co jeszcze?

W ramach przygotowań do konferencji przeprowadzone zostanie badanie środowiska polskich twórców rzemiosła. Konferencja będzie okazją do otworzenia dyskusji na temat warunków pracy rzemieślników, ich potrzeb i specyfiki zawodu.

Kogo będzie można spotkać?

Wśród gości znajdą się międzynarodowi eksperci i ekspertki, osoby zajmujące się zarówno praktyką rzemieślniczą, jak i nauką, badaniami i nowymi technologiami. Jednym z prelegentów jest Glen Adamson - autor publikacji Thinking Through Craft, były dyrektor Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku i były szef działu badań w Victoria and Albert Museum w Londynie. O rzemiośle jako formie oporu opowie Sarah Corbett - działaczka społeczna i artystka. W dyskusji na temat nowych technologii i wiedzy ucieleśnionej udział weźmie dr Aleksandra Przegalińska. Program konferencji konsultuje merytorycznie dr Ewa Klekot. Udział w konferencji potwierdzili także m.in.: dr Karina Marusińska, dr Agata Szydłowska i dr Tomasz Mikołajczuk.  

Po co to wszystko?

Celem konferencji jest umożliwienie wymiany doświadczeń rzemieślników specjalizujących się w różnych branżach w Polsce i za granicą oraz:

- inspirowanie i międzynarodowa wymiana wiedzy,

- integracja lokalnego środowiska rzemieślników,

- połączenie środowisk praktyków i teoretyków oraz badaczy w jednej interdyscyplinarnej dyskusji,

- odkrywanie nowych perspektyw i kontekstów funkcjonowania rzemiosła.

- dostarczenie praktycznych porad i informacji pomagających rzemieślnikom w pracy zawodowej,

- umocnienie świadomości przynależności do środowiska twórców i zarysowanie specyfiki tożsamości nowych rzemieślników. 

Co z tego wyniknie?

Podsumowaniem konferencji będzie dwujęzyczna recenzowana publikacja naukowa wydana w wersji papierowej. Publikację będzie można pobrać w wersji elektronicznej. 

PROGRAM KONFERENCJI

Każdego dnia rano do uczestników zostanie wysłany materiał dodatkowy (filmik lub prezentacja) do uzupełnienia i przygotowania się do wykładów i spotkań online. Każdego dnia spotykamy się o 17.00, wykłady i przerwy zaczynają się o tych samych godzinach.

1. NOWE RZEMIOSŁO - definicja zjawiska

2. WARSZTAT RZEMIEŚLNIKA - szczególne miejsce pracy

3. NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ - wiedza ucieleśniona i algorytmy

4. GENDER W RZEMIOŚLE - craftivism czyli rzemiosło jako formą oporu

Aktualizacja informacji o programie zamieszczana będzie na: www.wytworczo.pl oraz https://www.facebook.com/wytworczo.makingly


zamieśćiła AZG

Galeria:

Więcej »