Przejdź do treści

13. Konkurs Gepperta / fotorelacja /

Ogłoszenie
Opublikowano 01 cze 2020

Do 30 sierpnia br. w galerii BWA Dworzec Główny można oglądać wystawę finalistów 13 Konkursu Gepperta.

13. Konkursu Gepperta - wystawa finalistów

termin: 20.05-30.08.2020 r.

BWA Wrocław Główny
ul. Piłsudskiego 105, Wrocław

Wystawa czynna od środy do niedzieli w godzinach 14.00 - 18.00.
Zwiedzanie w czteroosobowych grupach po umówieniu się lub w miarę wolnych miejsc.
tel: 883 369 639 lub mail: wroclawglowny@bwa.wroc.pl

więcej na: www.geppert.bwa.wroc.pl

Konkurs Gepperta to organizowany cyklicznie przegląd najlepszych debiutów polskiej sceny malarskiej. Wyróżnia go zamknięta formuła, zgodnie z którą do udziału w Konkursie zgłaszani są artyści wskazani przez szerokie grono zaproszonych ekspertów.
Idea Konkursu powstała w 1989 roku z inicjatywy pedagogów wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dziś Akademia Sztuk Pięknych) oraz krytyków sztuki dla upamiętnienia postaci Eugeniusza Gepperta, pierwszego rektora wrocławskiej uczelni artystycznej. Konkurs był wydarzeniem ściśle akademickim, zaś od 1999 roku współorganizatorem jest BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Początkowo odbywał się nieregularnie, w latach 1999–2013 przybrał formułę biennale, zaś obecnie organizowany jest co trzy lata. Konkurs jest skierowany do młodych malarzy, najpóźniej do trzech lat po realizacji dyplomu oraz do osób niebędących profesjonalnymi artystami, jednak czynnie uprawiających sztukę. Na strukturę wydarzenia składają się dwa elementy: sympozjum kwalifikacyjne oraz wystawa konkursowa. W trakcie sympozjum eksperci reprezentujący szeroki przekrój krajowych ośrodków artystycznych, a także różne funkcje pola sztuki (wykładowcy akademiccy, artyści i kuratorzy wystaw) przedstawiają kandydatury maksymalnie trzech, ich zdaniem, najciekawszych młodych malarzy, prezentując ich sylwetki oraz dotychczasowy dorobek. Spośród tej grupy, w drodze zamkniętych obrad, eksperci wyłaniają finalistów, którzy biorą udział w wystawie konkursowej. Finaliści sami, lub wspierani przez zgłaszających ich ekspertów, przedstawiają prace, które podczas wystawy Konkursu Gepperta będą podlegały ocenie Jury. W gronie jurorów znajdują się zaproszeni przez organizatorów specjaliści o uznanej pozycji.
Decyzja o przyznaniu nagród konkursowych jest zawsze niezależną decyzją Jury, które może również decydować o połączeniu lub podzieleniu nagród. Zwyczajowo są to Grand Prix, czyli nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia, Nagroda Rektora ASP Wrocław, Nagroda Dyrektora BWA Wrocław, nagrody sponsorskie.

Alicja Klimczak-Dobrzaniecka


zamiescił: Michał Pietrzak
zdjęcia: Michał Pietrzak

Pozostałe aktualności