#RYSOWAĆ

#RYSOWAĆ

Zapraszamy na 9. Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego, w której biorą udział m.in. nasi studenci.

#RYSOWAĆ – Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego
/ pokaz on-line /

wystawa: 08.05–21.06.2020

udostępnienie on-line: 08.05.2020 (piątek), godz. 18.30 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia
finisaż on-line / rozdanie nagród: 21.06.2020 (niedziela), godz. 12.00 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia

kuratorka: dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo
 
Link do wydarzenia na Facebooku: #rysować / Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego
 
ZAŁOŻENIA EDYCJI 2020
Tytuł i hasło przewodnie tegorocznej wystawy to #RYSOWAĆ. Kieruje ono uwagę na przejawy rysunku, które możemy znaleźć w przestrzeniach wirtualnych. „Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że wielu ludzi funkcjonuje w wykreowanych światach Instagrama, Twittera, WhatsAppa – zauważa kuratorka wystawy, dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo. – W świecie sztuki też obserwujemy zjawisko przenoszenia życia do świata wirtualnego. Każda licząca się wystawa musi mieć stronę w Internecie, najlepiej relację na żywo z wernisażu, musi być dobrze sfotografowana. Coraz częściej wydaje się nam, że nie musimy czegoś realnie doświadczać, że dzięki przypięciu do niewielkiego ekranu i odpowiednim hashtagom zobaczymy wszystko. I w pewnym sensie tak jest… Z drugiej jednak strony takie hashtagowe odbieranie świata może być pułapką, polegającą na uproszczeniu, fragmentaryczności”.
Czy wszystko da się pokazać za pomocą krótkich komunikatów? Są takie rodzaje rysunku, które świetnie funkcjonują w tej rzeczywistości: rysunek prasowy, satyryczny, komiks, animacja. Ale co z rysunkiem ukazującym wirtuozerię techniki, pracami będącymi działaniami „tu i teraz” czy rozbudowanymi instalacjami? Czy hashtagowanie nie jest swego rodzaju amputowaniem ich założeń?
Do namysłu nad tymi właśnie pytaniami ma zachęcić tegoroczna – wirtualna – edycja Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego.
 
DLACZEGO PREZENTACJA ON_LINE?
Pracę organizacyjne nad wystawą #RYSOWAĆ zakłóciła sytuacja wyjątkowa – epidemia koronawirusa, która pociągnęła za sobą różnego rodzaju obostrzenia, wpływające również na pracę instytucji kultury. Szczególne środki ostrożności wdrożył również Rektor UMK, odwołując wszystkie wydarzenia (w tym wystawy) prowadzone przez jednostki uniwersyteckie. Zmusiło to organizatorów #RYSOWAĆ (Katedrę Rysunku UMK) do zmiany sposobu prezentacji prac. Ekspozycja, która miała odbywać się fizycznie w salach Galerii Sztuki Wozownia, przeniesiona została całkowicie do przestrzeni Internetu. Będzie miała więc wyłącznie charakter wirtualny – pokazywana będzie zarówno na specjalnej stronie internetowej, jak i wszystkich platformach społecznościowych, administrowanych przez Katedrę Rysunku UMK i Galerię Sztuki Wozownia.
Te nowe okoliczności sprawiają, że hasło tegorocznej edycji – #RYSOWAĆ – nabrało zupełnie nowych znaczeń i kontekstów.
 
CZYM JEST MWRS?
Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego to seria cyklicznych wystaw, organizowanych przez pracowników Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK od 2008 roku. Pierwsze edycje miały zasięg ogólnopolski, a obecnie są to pokazy o charakterze międzynarodowym i odbywają się w formule biennale. Każda z odsłon projektu jest odpowiedzią na zmieniający się temat przewodni, który zawsze związany jest z obszarem rysunku, interpretowanym w sposób bardzo szeroki. Selekcja prac odbywa się na zasadzie konkursu. Spośród zgłoszeń przysłanych w odpowiedzi na open call jury wybiera realizacje prezentowane na wystawie, a najciekawsze propozycje artystyczne nagradza.
Jury Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego rozpatrzyło w tym roku 186 zgłoszeń z 28 uczelni z Polski i zagranicy. Do udziału w wystawie zakwalifikowało się 60 artystów z następujących uczelni artystycznych: Akademia Sztuki i Designu w Charkowie, Akademia Sztuk Pięknych w  Gdańsku, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Collegium da Vinci w Poznaniu, College Nauczycielski Kibuców, Technologii i Sztuki w Tel Awiwie w Izraelu, Petersburska Akademia Sztuki i Przemysłu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Jana Evangelisty Purkyně w Uście nad Łabą (Czechy), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Śląski w Cieszynie.
 
WIRTUALNE ZWIEDZANIE
W czasie udostępnienia wystawy on-line, które będzie miało miejsce 08.05 o godz. 18.30 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia, poznamy prace zakwalifikowane do pokazu. Zostały one zrealizowane w różnych mediach: są wśród nich animacje, prace wideo, fotografie, grafiki cyfrowe, rysunki wykonywane przy pomocy tabletu graficznego, ale także prace odwołujące się do tradycyjnie rozumianych technik rysunkowych. Reprezentują one bogate spektrum artystycznych odpowiedzi na główne hasło projektu – #RYSOWAĆ – będąc równocześnie refleksją na temat wpływu narzędzi cyfrowych na współczesną sztukę oraz jej obecność w przestrzeni wirtualnej. Są też wśród nich prace, dla których punktem wyjścia jest sama znakowa forma hashtaga lub przypisana mu zwyczajowo funkcja. Znaczna część wyselekcjonowanych do pokazu prac jest jednak także swoistym "dziennikiem czasu kwarantanny" – mówi o doświadczeniu izolacji, byciu "samemu ze sobą", które sprzyja autorefleksji.
Poszczególne prace, opatrzone odautorskimi komentarzami, będzie można poznać, odwiedzając specjalną zakładkę na stronie internetowej Galerii Sztuki Wozownia oraz blog Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego. Realizacje zaproszonych artystów będą prezentowane także codziennie w mediach społecznościowych galerii (na Facebooku i Instagramie).
Międzynarodowa Wystaw Rysunku Studenckiego wiąże się także z przyznawaniem nagród za najciekawsze propozycje artystyczne. Kto w tym roku je otrzyma, dowiemy się w czasie wirtualnego finisażu, który odbędzie się 21.06, godz. 12.00.

Przydatne linki:
Blog Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego
Fanpage Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego
Instagram Katedry Rysunku UMK
Strona internetowa Galerii Sztuki Wozownia
Fanpage Galerii Sztuki Wozownia
Instagram Galerii Sztuki Wozownia
Kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia


informacja: Aleksandra Sojak-Borodo
zamieścił: Michał Pietrzak

Galeria:

Więcej »